Zatímco o dvou lidech policie ani jejich příbuzní nemají zprávy již dlouhé roky, třetí případ je z loňského 17. listopadu. Tehdy našel třicetiletý občan z Ostravy v Trojanovicích, v části Trojanovice u skládky dřeva ve směru na Javorník schouleného mrtvého muže.

Přivolaný lékař konstatoval smrt podchlazením. U mrtvoly policisté nenalezli žádný doklad totožnosti. Muž byl zdánlivého věku mezi 45 až 50 lety, 175 až 180 centimetrů vysoký, štíhlé postavy. „Měl lysou hlavu bez vlasů, v ústech, v místě řezáků, můstek z bílého kovu, prošedivělý knírek přecházející v bradku. Na pravé ruce muži chyběly poslední dva články ukazováku, pod krkem měl zhojenou jizvu, pravděpodobně po tracheotomii,“ uvedla krajská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková. „Po totožnosti tohoto muže policie stále pátrá,“ vysvětlila novojičínská okresní policejní mluvčí Miroslava Michálková Šálková, proč je neznámý muž uváděn jako pohřešovaná osoba.

Do dnešních dnů nikdo přesně nezná osud Zdeňka Moravy z Mořkova, který by měl letos 47 let. Pravděpodobně se stal poslední obětí ničivých povodní v roce 1997. Poslední informace o něm jsou z 5. července 1997. Ten den měl podle policie ráno oznámit družce, že jde na oslavu s pracovním kolektivem na chatu do Mořkova. Syn družky uvedl, že Morava odešel z bytu mezi 10. až 11. hodinou dopoledne. Když se žena kolem půl čtvrté odpoledne vrátila domů, po druhovi se nesháněla, neboť se domnívala, že je na oslavě. Druhý den ji policisté ukázali nalezené brýle a kolo, které byly Moravy. Až poté se dozvěděla, že Morava asi kolem 11. hodiny odjel s chaty s tím, že se ještě vrátí. Od té doby jej však již zřejmě nikdo nespatřil. Ten den sice již bylo po velké vodě, ale celý den pršelo. Policisté předpokládali, že se Morava utopil a vodní tok řeky Jičínky jeho tělo odnesl neznámo kam. V roce 1999 soud na žádost družky prohlásil Moravu za mrtvého. „Policie tyto lidi ale stále eviduje jako pohřešované,“ doplnila Michálková Šálková.

Další případ z toho roku má hlavní postavu v Alence Niklové z Velkých Albrechtic. Jednou ráno odešla na autobus do práce, tam ale nedorazila a domů se taky nikdy nevrátila. „Před časem jsme už dostali papíry, že byla oficiálně prohlášena za mrtvou,“ potvrdil velkoalbrechtický starosta Josef Magera. Vzpomněl si, že tehdy, po ženině zmizení, se objevily v obci různé dohady, kam a proč odešla. „Nikdo ale na nic nepřišel, byl tu i vrtulník s termovizí, policie vyšetřovala, ale marně,“ popsal. Poslední lidé spatřili Niklovou cestou na autobus. „Šla tehdy nahoru, na zastávku na Ostravskou,“ zmínil se Magera. Jestli žena středního věku ale do autobusu nasedla, si už ani řidič hromadné dopravy nevzpomněl. Policie od počátku předpokládala, že se stala obětí zločinu. Jakého a kde ale nakonec tělo ženy skončilo doposud nikdo nevypátral.

Záhadným případem bylo po nějakou dobu zmizení novojičínského podnikatele Jaromíra Navrátila „Pohřešovaný muž odjel z domu do zaměstnání. Tam nedorazil a domů už se nevrátil,“ uvedla novojičínská okresní policejní mluvčí Miroslava Michálková Šálková k případu z listopadu 2005. Podle informací policie přijel osobním vozidlem v úterý 29. listopadu v šest hodin ráno na vlakové nádraží do Suchdolu nad Odrou. „Tam vozidlo ponechal a od té doby o sobě nepodal žádnou zprávu, jeho mobilní telefon je nedostupný,“ doplnila mluvčí. Ve vozidle se našel vzkaz, v němž se podnikatel loučil s rodinou a popisoval nesnáze v podnikání.

Ve druhé polovině dubna dalšího roku našel občan Kunína na Novojičínsku ostatky muže u daňčí obory. Mrtvola ve značném stupni rozkladu ležela v korytě řeky Odry, přivolaný lékař předběžně stanovil jako příčinu smrti utonutí. Tomu, že se jedná o Navrátila, napovídalo oblečení muže i písemnosti, které měl u sebe.

IVAN PAVELEK
PAVEL KARBAN