Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tragický osud Evžena, orla skalního, se uzavřel tento týden

Bartošovice - První ztrátu si připisuje ojedinělý projekt, který se pokouší o navrácení orla skalního do Beskyd. Samec Evžen, smolař od narození, prohrál svůj boj s přírodou.

30.8.2008
SDÍLEJ:

Orlice Hanka vypuštěná do beskydských kopců v loňském roce.Foto: Záchranná stanice v Bartošovicích

Tři dny intenzivně pátrali lidé z bartošovické záchranné stanice po Evženovi, poté co se marně snažili zachytit signál z vysílačky, kterou měl dravec na zádech. Zpráva o skonu Evžena je o to smutnější, že samec měl být v těchto dnech odchycen, neboť si pracovníci stanice byli vědomi jeho problémů.
Ihned po nálezu orla ve vysokém porostu v přírodní rezervaci Trojačka, blízko Mořkova, putovalo tělo do Státního veterinárního ústavu v Olomouci.

„Z výsledků vyšetření vyplývá, že nebylo zjištěno žádné střelné nebo jiné traumatické poranění, také vnitřní orgány nevykazovaly žádné změny, stejně jako kosterní svalovina, svaly i běháky,“ uvedl Petr Orel, vedoucí záchranné stanice. Příčina úmrtí je tudíž neznámá. Avšak roční dravec Evžen měl v důsledku dřívějšího poranění křídel problémy s létáním, i proto měl být odchycen.

Na Slovensku, odkud orel pocházel, v důsledku silné vichřice vypadl z hnízda a nešťastně si zlomil obě křídla. Kvalitní rekonvalescence v Záchranné stanici v Bartošovicích se na Evženovi začala pozitivně projevovat. Na jaře přepeřil a vyměnil všechna stěžejní péra a jeho cesta na svobodu začala nabývat reálných obrysů.

Tak se také stalo a 8. srpna byl spolu s dalšími čtyřmi orly vypuštěn do beskydských strání, jeho pouť však skončila ještě ten samý měsíc. Se ztrátami pracovníci stanice počítají, především u mladých ptáků je úmrtnost velká, přesto je smrt Evžena, nejen pro ně, velkou újmou. „Ztráta nás velmi mrzí. Stala se v době, kdy jsme již byli rozhodnuti tohoto orla odchytit a vzít zpět do lidské péče. Jeho pohyb v terénu neodpovídal našim představám,“ uzavřel situaci Petr Orel.

Zbývající čtyři orli skalní, vypuštění společně s Evženem v srpnu, dělají pracovníkům stanice velkou radost. Samec Jakub, vybaven jako jediný satelitní vysílačkou, se pohybuje do vzdálenosti pěti kilometrů od vypouštěcí voliéry v lesích nedaleko Hodslavic a drží se poněkud stranou od samce Charlieho a orlích slečen Kiky a Isabely. Všichni se velmi rychle zdokonalují v létání, začali již kroužit a zvyšuje se jejich plachost, což jsou dobré indicie v unikátním projektu Návrat orla skalního do Moravskoslezských Beskyd.

Autor: Adam Knesl

30.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Prvňáčci z 1.B třídy Základní školy Komenského 68, Nový Jičín.

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Krajské vojenské velitelství Ostrava v úterý pořádalo mediální den s ukázkami likvidací nepřítele při přepadeních, léčkách, ale i dalších akcích „militantních skupin“ vyslaných k destabilizaci bezpečnostní situace v zemi.
37

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení