„Traktorista okamžitě po nálezu zavolal policisty," sdělil novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík a doplnil, že přivolaný pyrotechnik zjistil, že se jedná o leteckou pumu s označením FAB 50, s hmotností 50 kilogramů o průměru 20 a délce 73 centimetrů, která pocházela pravděpodobně z druhé světové války. „Pyrotechnik munici zajistil a odvezl k odbornému zneškodnění," poznamenal Zbyněk Tomšík.

Právě při různých zemních pracích lidé narazí na starou munici nejčastěji, tak tomu bylo například letos v Pustějově či loni v Jerlochovicích, kde při odkrývce zeminy našli náboj do kanónu ráže 45 milimetrů sovětské výroby.

Zpravidla vojenská munice ale a (???) často leží bez povšimnutí i desítky let v některých zákoutích domů, stodol a dalších objektů. Například v Závišicích, zhruba před třemi roky, našel tamní obyvatel větší množství zkorodovaných devítimilimetrových nábojů značky Mauser při generálním úklidu v kůlně u svého rodinného domu.

Nedlouho předtím zase našel munici v podlaze v podkroví svého domu. Důmyslný úkryt skrýval protipancéřový dělostřelecký granát ráže 75 milimetrů německé výroby. Jiný muž zase našel munici při rekonstrukci střechy. „Jednalo se o funkční válečnou munici, kterou někdo uschoval ve výklenku zdiva," uvedl tenkrát Zbyněk Tomšík a upřesnil, že šlo o jeden kus dělostřeleckého náboje o průměru 3,7 centimetru a o délce 16 centimetrů z roku 1916.

Zatím největší nález munice na jednom místě učinili v dubnu 2005 členové Klubu přátel Suchdolu nad Odrou. Ti šli ale po svém objevu cíleně. Na pomezí Suchdolu nad Odrou a Hladkých Životic objevili tři minometná hnízda Rudé armády a v nich třicet dělostřeleckých min ráže 120 milimetrů a pět rozbušek do těchto min. Pyrotechnici měli tehdy hodně práce.

Policisté vůbec netuší, kolik nevybuchlé munice, například z druhé světové války, se na území novojičínského okresu ještě nachází. „Stále však upozorňujeme, že je ještě stále funkční a velmi nebezpečná. Nalezené munice by se proto lidé neměli dotýkat, ani by ji neměli přemisťovat," zdůraznil Zbyněk Tomšík.

Nakládání s municí je skutečně nebezpečné, o čemž svědčí například nominace takzvaných Darwinových cen z roku 2005. Na tyto ceny jsou nominovaní lidé, kteří, jak stojí v podmínkách, „se zasloužili o zlepšení lidského genofondu tím, že se z něj sami odstranili skutečně stupidním způsobem".

Zmíněnou nominaci tehdy získal jistý Chorvat Marko. Ten se vydal do své dílny, aby si vyrobil náčiní k pořádnému vyčištění komína. Komín byl moc vysoký a obyčejná kominická štětka neměla šanci ho vyčistit. Marko se tedy rozhodl prodloužit štětku tím, že ji přidělal na řetěz. Potřeboval ale závaží, které by štětku protáhlo. A tak se rozhodl svářečkou přidělat řetěz k ručnímu granátu. Jakmile se jeho obal zahřál, granát explodoval. Z Marka toho moc nezbylo, úlomky z granátu prolétly skrz zdi dílny a poškodily i opodál parkující Mercedes. Nevyčištěný komín paradoxně zůstal stát.