„V letošním roce transfuzní oddělení uspořádalo před Vánoci několik mimořádných odběrů plné krve, které byly mezi dárci úspěšné, a tím vytvořilo dostatečné zásoby na období svátků, kdy bude oddělení zavřeno. Poslední dobrovolníci darovali v novojičínském odběrovém centru v pondělí 21. prosince. Další budou přicházet až v novém roce,“ vysvětlila tisková mluvčí společnosti Radka Miloševská.

Transfuzní oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín je komplexní transfuzní farmakologické zařízení, je nositelem rakouské licence pro odběr lidské plazmy pro zpracování frakcionací na krevní deriváty pro státy Evropské unie. I když se kvalifikuje jako odběrové středisko bez konečného zpracování, počtem odběrů se blíží fakultním transfuzním zařízením.

Dárci krve a krevní plazmy se nemusí obávat, že by například kvůli nevyužití zásob přišel jejich důležitý dar přišel. Trvanlivost odebrané krve a plazmy je dlouhá. „Pro zajímavost erytrocytární transfúzní přípravky mají trvanlivost 42 dnů, klinická plazma 36 měsíců a plazma, která je určena pro výrobu léčiv, se pro zpracování vydává do 4 měsíců od odběrů,“ vysvětluje vedoucí provozu transfúzního oddělení Markéta Matušů.

Transfuzní oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín v letošním roce přivítalo přes dva tisíce pravidelných dárců a téměř 300 nových prvodárců. „Chtěla bych poděkovat všem dárcům, kteří v nás vložili svou důvěru a po celý rok přicházeli pravidelně na naše oddělení pomáhat zachraňovat lidské životy. I přesto, že dárců neustále celorepublikově ubývá, daří se nám získávat nové dárce a přispívat tak ke krevní soběstačnosti České republiky a jejich občanů. Velké díky patří také maximálnímu nasazení našich zaměstnanců. Velké poděkování tak posílám i jim. Přeji všem dárcům, kolegům a partnerům krásné svátky plné klidu a pohody,“ dodává vedoucí provozu.

K odběrům v roce 2021 se dárci mohou objednávat už nyní, prostřednictvím objednávkového systému na webových stránkách nemocnice https://rezervace.nnj.agel.cz/login?3. V novém roce přivítá Transfúzní oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín své dárce již 4. ledna.