„Tak to už bys snad ve svém věku mohla umět, ne?“ opáčila dospívající dcera, protočila panenky a zdrcujícím pohledem vyjádřila, co si myslí: Jak může mít geniální tvor jako je ona tak trapnou matku? Chodit přece umí každé malé děcko. A s tou proměnou, no nevím, nevím…

Omyl, děvenko

„Každý předpokládá, že když jde o chůzi, tak se ji naučí sám. Ale ono je dost složité pochopit ten správný vzorec chůze,“ říká na adresu nordic walkingu vedoucí tréninkového centra mládeže Golfového klubu Ostravice Jindřich Byrtus. Ano, právě nordic walking neboli severská chůze s holemi teď pobláznil svět. Kam se hnete, vidíte mladé, staré, hubené i tlusté, zdravé i nemocné „capkat“ za pomoci speciálních holí.

Ty mi dlouho nedávaly spát. Na horách, do kopce i z kopce jejich smysl chápu, k čemu ale jsou těm důchodcům na rovině?

„Skoro by se dalo říct, že téměř k ničemu. Protože je nepoužívají tak, jak mají. Většinou je za sebou vláčejí, nebo dávají křečovitě před sebe a tak pochodují. Chůze s hůlkami je prospěšná tím, že zapojuje celou horní polovinu těla. Dochází tak k nárůstu výdeje energie a většímu zapojení kardiovaskulárního systému. Používáte-li je správně a se správnou intenzitou, tak ten význam a prospěch ještě naroste,“ vysvětluje Byrtus.

Tvrdí, že naopak při nesprávné technice může dojít i k přetížení některých částí těla. Když chodíte třeba moc v předklonu, je prý jen otázka času, kdy vás švihne v zádech nebo za krkem.

Jdeme na to

Základní údaje: Měřím 168 centimetrů, chci chodit hlavně po asfaltce na sídlišti, pěšinách v parku a o víkendu v Beskydech. Občas mě bolí kolena a záda, i nějaká nadváha by tam byla, jinak jsem v pohodě. V práci sice hlavně sedím, ale jinak se hýbu docela dost – lyže, kolo, plavání, fitcentrum. Chodit chci hlavně pro radost, dobrou kondici, a kdybych třeba dala dolů nějaké to kilo, bylo by to skvělé.

To neříkám proto, že bych s oblibou prozrazovala intimní detaily, ale kvůli tomu, že na stejné věci se vás bude ptát při výuce lektor, prodavač v obchodě s hůlkami, sportovním oblečením i botami. Podle toho se totiž bude odvíjet intenzita tréninku a potřebné vybavení.

Nastavit hůlky, pozor na došlap

Na první lekci jdu v teniskách určených pro běhání, triko, leginy, bunda. Nejdřív seřídit hůlky. Dole pěkně povolit, otočit a zaaretovat. Nastavuji na svých oblíbených sto dvacet centimetrů. „Záleží na délce končetin, já bych vám spíš doporučil na sto patnáct. Hůl by neměla být výše, než je vodorovná úroveň předloktí,“ upozorňuje Byrtus a nabádá, abych také správně otočila patičku hole – nižším koncem dozadu.

Nastavuji poutko. To je důležité, protože když ho správně nastavím, můžu se pak o hůl opřít a nemusím ji přitom držet. Požitek z chůze je prý také lepší. Ruku do poutka zespodu, opřít poutko o dlaň a zkracovat tak dlouho, aby když ty hůlky vzadu chytím, tak mi v dlani pěkně držely. Zkouším se projít a hůlky prozatím za sebou jen tahám.

„Levá, pravá, hůlky tahám, tahám, jo, to je dobře. Jdeme dál. A teď si těmi hůlkami trochu pomozte. Ne křečovitě, volně. Zapichovat lehce na úroveň nohy, ne předhazovat před sebe. A v rytmu,“ radí lektor. Až tak na desátý pokus slyším: „Celkem by to šlo.“ I došlap prý docela ujde. Snažím si zapamatovat: došlap na vnější stranu chodidla, přejít na palcovou stranu a odrazit se. A jedině při chůzi z kopce dávat hůlky před sebe. „Jinak je to legrační mimochodník,“ říká Byrtus.

ROZHOVORK TÉMATU

Atestovaný tělovýchovný lékař a garant Centra zátěžové sportovní medicíny Interní kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Martin Rydlo říká:

PRAVIDELNÁ CHŮZE MŮŽE ODDÁLIT I STÁRNUTÍ HLAVY

Když se prý naučíme správnou techniku nordic walkingu a budeme pravidelně a v přiměřené intenzitě chodit, můžeme si ve svém těle leccos „vyspravit“.

Souhlasíte s tím? V čem vidíte největší přínos nordic walkingu pro zdraví?

Určitě. Obecně je přínos nordic walkingu pro zdraví stejný jako u všech šetrných vytrvalostních sportů. Je to tedy snižování nadváhy, snížení krevního tlaku, pokles hladiny cholesterolu, oddálení nástupu kornatění tepen. Pravidelná chůze má také ochranný vliv na srdce a další a další příznivé vlivy.

Má tento pravidelný pohyb význam „jenom“ pro tělo, nebo prospívá i duši?

Pravidelný pohyb umožňuje oddálení úbytku nervových buněk u starších lidí, a tím oddaluje nástup psychických stařeckých změn.

Pro koho je nordic walking vhodný a pro koho ne?

Nordic walking je vhodný pro všechny jedince, kteří nemají nějakou zdravotní kontraindikaci, to znamená, že je vhodný pro všechny, kterým to jejich lékař doporučí.

To znamená i pro seniory, lidi s diabetem, kloubními onemocněními, „srdcaře“, těhotné ženy?

Ano. Ale všichni tito lidé by si svoje rozhodnutí chodit měli nechat schválit svým lékařem.

Proč je důležité naučit se správnou techniku?

Protože při nesprávné technice je nordic walking daleko méně efektivní, a hlavně může vést i k přetížení některých částí pohybového aparátu, například oblasti přechodu krční a hrudní páteře.

Jaký význam mají při nordic walkingu hůlky?

Hůlky zvyšují energetický výdej asi o dvacet procent, a tím i efekt na srdečně-cévní soustavu. Snižují zátěž kloubů dolních končetin.

Podle čeho vybírat hůlky?

Hůlky si nechte poradit ve specializovaném obchodě. Protože tam vám řeknou, jakou výšku si máte koupit, jak je seřídit a další potřebné informace. Ovšem musíte jim sdělit, jak často hodláte chodit, v jakém terénu. Prodávají se v různých cenových relacích, záleží také na tom, kolik chcete do hůlek investovat. Ty dražší mají i další „vychytávky“ – lépe se drží v ruce, jsou lehčí a snadněji se seřizují, měly by také déle vydržet.

V jakých botách a oblečení bychom měli chodit?

Oblečení volte podle počasí, choďte v tom, v čem se cítíte dobře, když se pohybujete. Vhodné jsou lehké, vzdušné materiály. Samozřejmě záleží na financích, které chcete za oblečení utratit. Stejné je to s botami. Záleží na počasí a terénu. Můžete chodit v jakékoliv pevné obuvi, v takových botách, ve kterých se vám dobře chodí a které drží nohu. V případě, že budete chodit celoročně, tak si pořiďte dvoje boty. Pokud budete chodit po horách, volte kotníkovou obuv, důležité také je, aby podrážka neklouzala.

Když chci, aby sportování mělo blahodárný účinek na zdraví, jak často, v jaké intenzitě a při jaké zátěži musím chodit?

Minimální dávka je asi pětkrát týdně třicet minut. Jednotlivé zátěže je ale možno sčítat tak, aby za týden celková dávka činila asi sto padesát minut. Pro efektivní účinek na krevní tlak je předpokládaná doba nordic walkingu asi 225 minut (pětkrát čtyřicet pět minut) týdně.

Když chci zhubnout, jak chodit, aby to splnilo tento účel?

Pro redukci hmotnosti doporučuji asi 420 minut (sedmkrát šedesát minut) týdně, ale výhodnější pro hubnutí je asi sedm set minut týdně.

Co senioři, platí pro ně nějaká jiná, popřípadě další doporučení?

Jediné omezení je negativní vyjádření ošetřujícího lékaře. Ve sporných případech vyšetření na oddělení sportovní medicíny Fakultní nemocnice v Ostravě, kde určíme i vhodnou, respektive tolerovatelnou optimální zátěž.