TÉMA OKRESU

Prohlášení představitelů ODS, že s komunisty nebudou spolupracovat, platí už hodně dlouho. Pro leckteré obyvatele na Novojičínsku je proto možná až s podivem, že se slova o odnětí licence naplnily. V tomto případě to „odskákaly“ místní stranické buňky ODS v Lichnově a Bartošovicích. V Lichnově se to zdá být jasné. Nebýt zastupitelů ODS, nestál by dnes v čele obce poslední předlistopadový soudruh předseda národního výboru. V Bartošovicích je to na pováženou. Osm komunistů by si v patnáctičlenném zastupitelstvu stejně mohlo rozhodovat podle svého, a tak přizvání členů ODS do rady působí spíše jako gentlemanské gesto, byť právě u této strany se o gentlemanství, v souvislosti s léty minulými, příliš hovořit nedá.

Červení a modří ruku v ruce v radách

Rozhodnutí o odnětí licencí je ale vskutku přelomové, protože z let minulých je řada příkladů, kdy vedle sebe v radách měst seděli zástupci „modrých“ i „rudých“, o obcích nemluvě. Radikální řešení zřejmě přišlo proto, že o něm rozhodovala Výkonná rada ODS. Kdysi totiž měly právo o rozhodování v těchto záležitostech oblastní organizace. A tak se mohlo stát, že po roce 1998 například v Novém Jičíně seděla vedle zástupců ODS zastupitelka za KSČM Olga Konvičková. A prošlo to bez trestu.

Běžně vedle sebe sedávali komunisté a zástupci ODS ve Frenštátě pod Radhoštěm. Křiklavé případy byly například po volbách v roce 2002. V Příboře seděl v městské radě vedle členů ODS komunista Antonín Berger, ve Fulneku zase radu, v níž byli komunisté, doplnil jediný zvolený kandidát za ODS, Jiří Chrástek.

Nechtělo se, ani když to bylo jasné

A naprosto jasná spolupráce pravice a levice v městské radě byla v již zmíněném Frenštátě pod Radhoštěm. Předseda frenštátské organizace Bohumil Šoulák tehdy sice slova o jakékoli spolupráci vehementně odmítal, avšak uvedl: „Byla to jen účelová dohoda, abychom obsadili posty, ke kterým jsme měli mandát.“ Po boku tří zastupitelů za ODS tak v sedmičlenné radě zasedli dva komunisté. Jedním z nich byl rovněž poslední „předlistopadový“ soudruh předseda národního výboru.

Regionální manažer ODS pro Moravskoslezský kraj Pavel Hamza v té době ke zmíněným situacím uvedl, že rozhodnutí o odejmutí licence musí vzejít jedině z oblasti. To ale na Novojičínsku tehdejší oblastní vedení z nějakých důvodů nemínilo učinit. Podle tehdejšího předsedy novojičínského oblastního sdružení Pavla Hrnčíře nešlo o vědomou spolupráci. „Situaci ve Frenštátě jsme uzavřeli po komunálních volbách a nejsou signály, že by tomu mělo být jinak. Ani já nebudu v tomto směru vynakládat nějakou iniciativu,“ sdělil tenkrát Hrnčíř.

Současné případy Bartošovic a Lichnova poměrně intenzivně rozebírala Oblastní rada ODS v čele s předsedou Josefem Jalůvkou, a vypadalo to, že bude mnohem radikálnější, než tomu bylo ve výše uvedených situacích. Nakonec vzal rozhodnutí na svá bedra Výkonný výbor ODS. Stranické buňky ODS v Bartošovicích a Lichnově tak asi zaniknou. A jak by řekl Jan Werich: „Jede se dál kočárem bílým podle temných skal“. Lidé zvolení za ODS totiž budou i nadále sedět v radách obcí bok po boku zástupců KSČM.