Stát by měl také více chránit obyvatele před nejtěžšími sexuálními agresory. Větší využívání alternativních trestů včetně domácího vězení by pak mělo ulehčit přeplněným českým věznicím.

„Kodex na prvním místě klade důraz na ochranu života, zdraví a majetku obyvatel. To je hlavní rozdíl oproti zákoníku z roku 1961, který v prvé řadě chránil socialistický stát,“ představil Pospíšil své dílo, které žádný ze senátorů prakticky nekritizoval. Pouze sociálnědemokratický senátor Miroslav Antl by uvítal zavedení absolutního doživotního trestu, kdy by odsouzení nemohli žádat o podmínečné propuštění. Výhrady měl i ke snížení trestní sazby za těžké majetkové trestné činy ze 12 na 10 let.

Jediným kontroverzním bodem však pro senátory představovalo snížení trestní odpovědnosti z 15 na 14 let, se kterým souvisí i právo vést od 14 let sexuální život. Tato změna se nelíbila především lidovcům, kteří zákoník podpořili až po slibu Pospíšila, že tuto otázku v následujících měsících opět otevře.

„Já jsem snížení na 14 let ve sněmovně nepodpořil, nemám problém s tím, že by se ta hranice vrátila na patnáct let. Osobně jsem však pro německý model. Hranice pro legální sexuální život by zůstala 14 let, ale pokud někdo souloží s osobou, které je 14 až 16 let, rodiče na něj mohou podat žalobu,“ vysvětlil s tím, že soud by pak zkoumal, zda osoba mezi 14 a 16 lety byla dostatečně vyspělá a věděla, co dělá.

Například sexuolog Radim Uzel je však k zavedení německého modelu skeptický. „Bylo by to velmi komplikované, a příliš by to zatěžovalo sexuální znalce. V našich podmínkách by se navíc při posuzování prosadila protekce a uplácení,“ řekl Deníku s tím, že nejlepším řešením je nechat pevnou věkovou hranici, a to klidně na čtrnácti letech.

Co nový trestní zákoník mění

Trestní odpovědnost se sníží z 15 na 14. Stejně tak i právo na legální sex.
Za promyšlenou vraždu bude pachateli hrozit 20 namísto 15 let vězení. Výjimečný trest se zvýší z 25 na 30 let.
Zabití tyrana už by nemělo být vraždou. Pachateli by mělo hrozit „jen“ 3 až 8 let za mřížemi.
Za nový trestný čin dlouhodobého pronásledování, neboli stalking, bude možné slídila poslat na 3 roky za katr.
Soudci by mělyi více využívat možnosti alternativního trestu. Tím bude například i domácí vězení.
Nejtěžší sexuální agresoři a vrazi nebudou zavíráni do nestřežené psychiatrické léčebny, ale do speciálních detenčních ústavů.
Až pětileté vězení bude hrozit za nelegální zaměstnávání cizinců.
Za prostituci nedaleko školy bude hrozit dvouleté vězení. Sex za peníze s osobou pod 18 let bude nelegální.
Fotbaloví chuligáni budou žít v obavě, že jim za výtržnosti bude hrozit desetiletý zákaz vstupu na stadiony.
Za marihuanu už se nebude chodit do vězení. Zákon rozlišuje měkké a tvrdé drogy. Trestá i užívání dopingu.
Zpřísní se tresty za týrání zvířat. V krajním případě až na pět let.