Původní záměr byl přitom jiný. Oblíbená pochoutka z vlastního včelstva nemocnice se měla dostat do jídelničku zdejších pacientů. Sklizeň však byla o dvacet kilogramů nižší než v loňském roce.

„Letošní sezóna a její dlouhá sucha včelstvu moc nepřála. Jedno včelstvo dokonce zimu nepřečkalo, a tak máme sice tři úly, ale včelstva dvě. I přesto hodnotím sklizeň za úspěšnou,“ uvedl vedoucí oddělení léčebné výživy Nemocnice Nový Jičín a dlouholetý včelař Tomáš Staněk, který před třemi lety přišel s nápadem pořídit do nemocnice včelí úly.

Ilustrační foto
Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Jak potvrdila Radka Miloševská, mluvčí Nemocnice Nový Jičín, původním záměrem bylo nabídnout nemocniční med pacientům, kteří by tak na snídani mohli dostat k pečivu například medomáslo či jinou medovou pochoutku.

„Vzhledem k letošnímu nižšímu výnosu a složitému administrativnímu procesu však nemocnice med využije jako netradiční propagační předmět,“ poznamenala.

Zdroj: Agel

Ačkoliv je letošní stáčení medu u konce a s ním i včelařská sezóna, Tomáš Staněk rozhodně nepodceňuje přípravu na další rok a s ní i spojenou přípravu včel na zimu.

„Včelstva musíme ošetřit kyselinou mravenčí, abychom omezili co nejvíce nebezpečí varroázy, což je nemoc způsobující úhyn včel. Musíme také včelám doplnit zásoby na zimu, takže jim budeme podávat cukerný roztok,“ sdělil Tomáš Staněk.

Vodní nádrž Čerťák v Novém Jičíně.
Vodní nádrž Čerťák se musí vypustit, voda odteče již v září

I když se nacházejí úly přímo v nemocničním areálu, obavy, že by včely ohrožovaly pacienty, zaměstnance či návštěvníky, jsou liché. Nacházejí se totiž v bezpečné vzdálenosti od od lůžkových a ambulantních částí nemocnice.

„Lidé tak nemusejí mít obavy ze žihadla nebo z útoku roje. Nejrizikovějších je zhruba pět metrů okolo včelína, ve větší vzdálenosti se včely rozptýlí. Proto jsou úly oplocené, a to ještě ve větší vzdálenosti než je doporučovaných pět metrů. Nikdo tak nemá šanci se k nim dostat. Riziko žihadla je v areálu úplně stejné jako kdekoliv jinde v otevřených prostorech, například v parku,“ ubezpečila Radka Miloševská.

Premiérová snůška přinesla patnáct kilogramů sladké pochoutky před pár dny také novojičínské radnici, která letos pořídila dva městské úly a umístila je do místního lesoparku.

Ilustrační foto
Vznikla petice kvůli silnici