Podle Vratislava Vytejčka, referenta trhu práce v Novém Jičíně, zaměstnavatelé požadují znalost cizího jazyka především v administrativních a technických profesích s požadavkem na minimálně středoškolské vzdělání s maturitou.„U spousty požadavků je uvedeno, že znalost světového jazyka je vítána. Nejčastěji se jedná o anglický jazyk,“ uvedl Vytejček.

Koncem listopadu úřad práce evidoval 1750 volných pracovních míst, z toho 63 míst s požadavkem pasivní i aktivní znalostí angličtiny. V pěti případech se jednalo o nabídku práce se znalostí němčiny. Shodně vždy v jednom případě zaměstnavatelé hledali člověka se znalostí ruštiny, francouzštiny, italštiny a španělštiny.

Poptávka na trhu práce je i po kvalitních kantorech cizího jazyka. „V současnosti evidujeme dvanáct požadavků po učitelích pro základní, střední i jazykové školy. Vevidenci uchazečů o zaměstnání učitelé jazyků prakticky vedení nejsou. Volná místa jsou tedy obsazována především díky jejich zveřejnění na portále ministerstva práce a sociálních věcí a praktické dostupnosti pro ostatní zájemce,“ doplnil Vytejček.

Požadavek po „exotičtější“ znalosti cizího jazyka je v evidenci úřadu práce spíše výjimkou. „Někdy zaměstnavatel žádal o povolení zaměstnávání cizinců. Požadavek zněl na mongolský i vietnamský jazyk,“ prozradil referent úřadu práce.

Více kvýuce cizích jazyků najdete v zítřejším Deníku.