Jeden jediný stánek, jehož cedule hlásala možnost zakoupení rozlévaného fernetu a rumu, jinak výhradně stánky nabízející burčák. To byl páteční farmářský trh v Kopřivnici.

Přestože se někteří návštěvníci ve městě velmi oblíbené akce těšili, že se během podzimního dne zahřejí třeba i kalíškem něčeho silnějšího, nepochodili. Prodejci zákaz navzdory nabídce na tabuli umístěné před stánkem dodrželi. „V nabídce sice silnější alkohol mám, ale tady jej kvůli vyhlášce prodávat nesmím. Takže jestliže chce někdo nalít třeba panáka fernetu, naleju jen ten, který má méně než dvacet procent alkoholu, tedy ten sladký," odpověděl na otázku, zda si u něj můžeme zakoupit panáka „něčeho ostřejšího", stánkař s alkoholem.

Chybí vám možnost dát si „panáčka"? HLASUJTE V ANKETĚ!

Ukazuje nařízení vlády

Vzápětí pokračoval: „Je to nařízení, tady máte přímo i vytištěný papír, který mi nalévání něčeho jiného než takzvaného babského tedy sladkého alkoholu zakazuje. Když chce někdo přesto nalít třeba rum, vytáhnu jej, aby věděl, proč mu jednoduše nelít nemohu," pokračoval ve vysvětlování stánkař.

Slova o tom, že na Novojičínsku v tuto dobu asi nebude snadné najít nějakou večerku či budku s rozlévaným tvrdým alkoholem, potvrdili vzápětí také kopřivničtí městští strážníci, kteří se na farmářský trh vydali na kontrolu. „Od pátečního dne kontrolujeme všechny místní večerky a budky, ve kterých se běžně rozlévá, a zatím nám všichni tvrdí, že zákaz dodržují a alkohol nerozlévají. Podobně to bude nejspíš asi i tady, protože jak jsme zjistili, alkohol tady nabízí jediný prodejce, zbytek se spokojil s burčákem, který je nezávadný. Každopádně si stánek s alkoholem zkontrolujeme," zhodnotil situaci jeden z dotázaných městských policistů.

Kontroly rozlévání alkoholu na území novojičínských měst jsou kvůli vysokému počtu lidí otrávených metylalkoholem v plném proudu. Zatímco v Novém Jičíně v jednom z novojičínských obchodů během čtvrtka 13. září objevili pět pětilitrových nekolkovaných barelů s alkoholem, v Kopřivnici mají kontroly zatím negativní výsledky. „Policisté se rozhodli postupně zkontrolovat všechny zdejší večerky, stánky a budky, kde se rozlévaný alkohol běžně prodává, ale první výsledky hovoří o tom, že v Kopřivnici se zákaz rozlévání alkoholu, který by mohl být závadný, dodržuje. V kontrolách míní strážníci pokračovat a jakékoliv porušení budou hlásit," sdělila tisková mluvčí kopřivnické radnice Lucie Petříčková.