Rada města na své schůzi ve středu 25. listopadu v podvečer rozhodla, že město letos nebude pořádat adventní jarmark, doprovodný kulturní program ani novoroční ohňostroj. Tisková mluvčí Nového Jičína Marie Machková uvedla, že rozsvícení vánočního stromu se uskuteční v pátek 4. prosince bez účasti veřejnosti.

Součástí obchvatu obce Skotnice je také 150 metrů dlouhý tunel procházející Prchalovem.
Obchvatem projedou brzy první auta. Skotnice věří ve zklidnění dopravy

„Radnice tak reaguje na epidemiologickou situaci a z ní vyplývající nařízení vlády a opatření ministerstva zdravotnictví. Lidé však nepřijdou o prodej kaprů ani o vánoční atmosféru. Kromě stromu a betlému nově zdobí náměstí obří adventní věnec,“ sdělila Marie Machková.

Starosta Nového Jičína Stanislav Kopecký sdělil, že s konečným rozhodnutím vyčkávali do poslední možné chvíle. „Přestože se protiepidemická opatření mírně rozvolňují, z takzvaného systému PES i do budoucna vyplývají omezení, která při pořádání trhů nejsme schopni zajistit. Máme průchozí náměstí a není v našich silách uhlídat stanovený počet lidí na metry čtvereční, rozestupy a podobně," vysvětlil důvody zrušení akcí Stanislav Kopecký.

Zimní stadion v Novém Jičíně prošel velkou rekonstrukcí.
PODÍVEJTE SE: Takto vypadá zimní stadion v Novém Jičíně opravený za 56 milionů

Problémem by bylo také postavení dřevěného městečka, které tvoří jednotlivé prodejní stánky. Podle Radky Bobkové, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín, které jarmarky organizuje, potřebují místní technické služby na sestavení dřevěného městečka, napojení stánků na elektřinu a potřebné revize tři týdny.

„Zatím stále platí nejen omezení počtu lidí na trzích, ale také nabídky sortimentu. I kdyby došlo do Vánoc k zásadnímu rozvolnění, ze dne na den dřevěné městečko nepostavíme," poznamenala Radka Bobková.

Novojičínský jarmark každoročně doplňoval bohatý kulturní program sestávající z koncertů kapela a zpěváků, ale také z programu pro děti.

Město Nový Jičín, ilustrační foto
K přepadení ženy v Novém Jičíně došlo za bílého dne. Oběť prosí svědky o pomoc

Iva Pollaková, ředitelka Městského kulturního střediska Nový Jičín připomněla, že se nebude konat ani Den s Mikulášem, v jehož rámci se vždy v podvečer rozsvěcel vánoční strom. "Nebudeme pořádat ani novoroční ohňostroj," doplnila Iva Pollaková.

V prosinci se také měla konat oslava 140. výročí železniční tratě z Nového Jičína do Suchdolu nad Odrou. I od tohoto záměru město muselo upustit.