Ač hlavní kulturní sezona dávno skončila, třetí listopadový víkend nabídne mnoho zajímavých akcí. Obyvatelé okresu si tak mohou vybrat z pestré nabídky a Deník vám přináší jejich souhrn.

Už v pátek se v Příboře uskuteční literárně-hudební večer, jehož součástí bude křest dvou knih. Jejich autorkou je příborská spisovatelka Irena Kopecká, která dosud vydala šestnáct knih. Stoleté svědectví, tak zní název první knihy, jsou dopisy, jež posílal Rudolf Kalmus svému bratrovi. „Je to knížka o příborském rodáku, mém strýci Rudolfu Kalmusovi, který zemřel v první světové válce," řekla Irena Kopecká. Knihu pokřtí tři kmotři, její vydavatel Pavel Šmíra, spisovatel Jiří Tichánek a vedoucí Muzea Příbor Václav Michalička. Druhou křtěnou knihou budou Proměny duše, jejichž spoluautorkou je Anna Pustowková. Dvaasedmdesát knižních povídek má údajně léčivou moc a čtenářům prozradí, jak si poradit se zlostí, vztekem, či jak se mít rád. Tuto knihu zase pokřtí tři kmotřenky Ludmila Hanáková, která pomáhala s vydáním knihy, Sylva Česlarová ji doplnila třemi energetickými obrázky a Anna Pustowková některá témata iniciovala. Křest začne v 18 hodin v piaristickém klášteře.

Páteční odpoledne ve Frenštátě pod Radhoštěm bude patřit Předmartinskému odpoledni. V 15 hodin bude v místní střední škole hotelnictví a gastronomie odstartována soutěž O nejlepší svatomartinskou husu. Veřejnost se na ni však nepodívá. „Veřejnosti je soutěž nepřístupná z důvodu přesunu soutěže do programu Dne tvůrčích činností pořádaného školou," uvedla Zuzana Kalinová z kulturního střediska.

A v Kopřivnici v pátek uctí památku Dne boje za svobodu a demokracii. O půl páté budou položeny kytice u pamětní desky obětem komunismu na ulici Záhumenní. O půl hodiny později začne vzpomínkové setkání u pomníku T. G. Masaryka, kde také zazní Modlitba pro Martu. Kopřivničtí se pak mohou zúčastnit průvodu se svíčkami a lampiony, který zamíří před kulturní dům, kde o půl šesté začne koncert kapely HTK band.

Tradiční trhy

Sobota bude ve znamení jarmarků. Na frenštátském náměstí se uskuteční Martinský trh, který byl kvůli metanolové aféře o týden posunut. Na desátou hodinu je naplánován příjezd družiny svatého Martina a budou také vyhlášeny výsledky soutěže O nejlepší svatomartinskou husu. Ač bude letos chybět soutěž o nejlepší vařonku, návštěvníci se mohou těšit na bohatý program i občerstvení. Také ve Fulneku se v sobotu uskuteční tradiční jarmark. Návštěvníci najdou na náměstí množství stánků s rozličným zbožím. Akce začne o půl deváté a potrvá až do pravého poledne.

Milovníci tance si přijdou na své v Kopřivnici. Zítra se v místním kulturním domě uskuteční už 46. ročník taneční soutěže Tatra. Akce je považována za jednu z nejoblíbenějších společenských událostí roku. „Kromě soutěžního klání ve standardních a latinskoamerických tancích dospělých párů skupiny A se mohou návštěvníci opět těšit na bohatý doprovodný program," uvedla Lucie Petříčková, mluvčí kopřivnické radnice. Základní kolo ve standardních a latinskoamerických tancích začne ve 14 hodin. Galavečer v jehož rámci proběhne vyhlášení vítězů, začne v 19 hodin.

Paní Jarmila z Nového Jičína už má o svém víkendovém programu jasno. „Pojedeme s rodinou do Frenštátu. Synové chtěli strašně vidět Martina na koni, tak jim to přání splníme," dodala.

SIMONA MIKŠOVÁ