Všem koledníkům v prostorách ostravsko-opavského biskupství a Telepace v Ostravě včera požehnal biskup František Václav Lobkowicz. Charity z vykoledovaných prostředků nejčastěji podporují pečovatelské a ošetřovatelské služby, domovy pokojného stáří nebo azylové domy. Výtěžek sbírky je určen především na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně potřebným skupinám lidí.

„Tříkrálová sbírka není jenom o získávání peněz pro ty, kterým se nedostává peněz a potřebují pomoc. Je to i o setkávání lidí a přinášení radosti a klidu do našich domovů. V některých obcích už lidé koledníky vyhlížejí, pozvou je dál, uvaří jim čaj, pohostí jesladkostmi, popovídají si spolu,“ uvedl ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské Lukáš Curylo. Upřesnil, že lidé nejčastěji do kasiček dávají padesátikoruny a stokoruny.

„Asi třikrát jsme v kasičce našli pětitisícovku,“ vzpomíná ředitel ostravské Charity Martin Pražák s tím, že koledníci jsou lidmi většinou velmi dobře přijímáni. „Jen výjimečně se stane, že je vyženou. I když zažili jsme také, že lidé byli na koledníky sprostí a poštvali na ně i psa,“ popsal Pražák.

Vloni v Diecézní charitě ostravsko-opavské koledovaly téměř dva tisíce skupinek, které do pokladniček s logem Charity získaly více než deset milionů korun. Tříkrálová sbírka 2008 například výrazně pomohla Hospici svatého Lukáše v Ostravě. Organizátoři sbírky letos očekávají podobný výsledek. „Globální hospodářské krize se nebojíme. Byly časy, kdy nezaměstnanost dosahovala v Ostravě šestnáct procent, a lidé i přesto byli štědří a sáhli do svých peněženek, aby pomohli jiným,“ míní Pražák.

Jak se peníze rozdělují

Peníze, které lidé vhodí do pokladniček, se rozdělí podle několik let neměnného klíče. Pětašedesát procent vybraných peněz se vrací do míst, kde byly peníze vykoledovány. Patnáctiprocentní podíl pomůže financovat projekty Diecézní charity ostravsko-opavské a deset procent je vyhrazeno na humanitární pomoc do zahraničí. Zbylých deset procent se dělí na režijní náklady sbírky a potřeby Sdružení České katolické charity. Ten, kdo otevře svou peněženku, také neodejde s prázdnou. Dostane od koledníků dárek – balený tříkrálový cukr a papírový kalendářík. Letos mají koledníci přichystáno 657 tisíc balíčků cukru a 182 tisíc kalendářů.

Pozor na falešné koledníky

Lidé by si měli ale dávat pozor na falešné koledníky, kteří každý rok pokoušejí štěstí a chtějí dárce podvést. „Koledující děti doprovází vždy jedna dospělá osoba, která má průkaz s plnou mocí. Bílá oválná plastová kasička je zapečetěna místním obecním úřadem, opatřena červeno-bílým charitním logem, označena číslem, které se shoduje s číslem průkazu, který s sebou skupina nosí,“ upozornil Pražák.

Charita vyhlásila Tříkrálovou soutěž

Letos vyhlásila Diecézní charita soutěž s názvem Tříkrálové putování, která doprovází Tříkrálovou sbírku 2009. Zúčastnit se může každý, kdo do 11. ledna namaluje svou představu biblických tří králů nebo nakreslí či vyfotografuje zážitek ze samotného koledování. Soutěží se o věcné ceny. Více informací o soutěži a její úplná pravidla zájemci najdou na webu Tříkrálové sbírky http://tks.shp-ukrajina.cz/.