Mluvčí ostravsko-opavské Charity Sylva Lejsková pro Deník sdělila, že má radost z toho, že lidé činnost Charity tímto způsobem podporují a dodala, že jednotlivé charity mají schválené záměry, které jsou zveřejněné ještě před zahájením sbírky. „Sbírka je velmi transparentní, dopředu se ví, na co peníze půjdou,“ ujistila.

Pětašedesát procent výtěžku, který se vykoleduje v daném regionu, zůstane v oblastní Charitě. „Patnáct procent míří na podporu velkých diecézních projektů, deset procent jde na pomoc na mimořádné události, například na pomoc v zahraničí, pět procent se využívá na velké projekty Charity Česká republika a zbylých pět procent jsou povinné režie sbírky,“ upřesnila Sylva Lejsková.

Tříkrálová sbírka v Novém Jičíně, 6. ledna 2023.
VIDEO: Tříkrálová sbírka v Novém Jičíně začala. Průvod vítaly v centru davy lidí

Jednotlivá pracoviště nemohou mezi sebou vybrané peníze převádět. „Jsou dlouhodobé záměry, na které se ale vybírá v několika sbírkách po sobě. Například Charita Jeseník staví Denní stacionář Šimon, což je několikamilionová investice. Letos například měli záměr použít půl milionu,“ uvedla Sylva Lejsková.

Koledníci začali chodit 1. ledna a kasičky se naplnily 15. ledna. Tříkrálová sbírka ale pokračuje po celý rok. „Prostřednictvím on-line koledy je možné přispívat do Tříkrálové sbírky do konce dubna. Příspěvky zaslané později už jdou na společné konto bez specifikace regionu,“ uzavřela Sylva Lejsková.

V ostravsko-opavské diecézi působí osmnáct poboček Charity. Ve všech byly příspěvky vyšší než v loňském roce. Nejvíce peněz lidé darovali Charitě Hlučín, kde dary v kasičkách, on line platby a bezhotovostní dary byly v celkové výši 3 306 344 korun. Největší část výtěžku, 1,150 milionu korun, chce Charita Hlučín použít na zpracování projektu pro výstavbu nové sociálně terapeutické dílny v Hlučíně.

Tříkrálový průvod s velbloudy městem, 7. ledna 2023, Frýdek-Místek.
VIDEO: Tříkrálová sbírka ve Frýdku-Místku. Městem prošel průvod i s velbloudy

Mezi dalšími záměry charit jsou například výtah pro klienty Charitního domu pro seniory v Českém Těšíně nebo podpora mobilní hospicové péče v Charitě Frýdek-Místek, zlepšení pracovních podmínek pro zrakově postižené a nevidomé na chráněném pracovišti má v záměrech Charita Opava. Ostravská charita má jako jeden ze záměrů rozšíření kapacity Charitního domu sv. Václava - domova pokojného stáří, Charita Studénka chce peníze použít také na výstavbu nové budovy - Domu sv. Jáchyma a kupříkladu Charita sv. Martina chce z darů zakoupit elektrické postele.

Tříkrálová sbírka se poprvé uskutečnila v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. Poté se rozšířila do celé České republiky.