Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tříkrálová sbírka opět překonala rekord

Novojičínsko - „Štědrost obyvatel severní Moravy se potvrdila,“ tak shrnul výsledky letošní Tříkrálové sbírky její koordinátor Martin Hořínek. V rámci diecézní charity ostravsko-opavské se vybralo přes dvanáct milionů korun.

31.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Radek Pavlík

Čtrnáctidenní putování Tří králů přineslo své ovoce. Po rozpečetění kolednických pokladniček a sečtení výnosu v pořadí již jedenáctého ročníku Tříkrálové sbírky má Diecézní charita ostravsko-opavská, kam spadá také Novojičínsko, důvod k radosti. V letošním roce totiž padnul loňský rekord. Koledníci vybrali přes dvanáct milionů korun.

„Osmadvacátého ledna bylo ukončeno rozpečeťování pokladniček. Celkový výnos koledování Tříkrálové sbírky 2011 v rámci Diecézní charity ostravsko-opavské činí 12 040 894 korun, což je nejvyšší vykoledovaná částka v historii Tříkrálové sbírky v naší diecézi,“ oznámil konečné výsledky koledování diecézní koordinátor sbírky Martin Hořínek. Charita ostravsko-opavská tak podle něj zaznamenala osmiprocentní nárůst a loňský, do dnešního dne nejvyšší, výnos sbírky byl překonán o 919 730 korun. Peníze budou rozděleny podle platných pravidel, to znamená, že jednotlivé charity dostanou vždy šedesát pět procent z vybrané částky. Dalších patnáct procent poputuje na účet Diecézní charity ostravsko-opavské, pět poslouží na režii jedenáctého ročníku sbírky a zbylých deset procent bude věnováno na humanitární pomoc v zahraničí.

Na Novojičínsku se vybraly dva miliony sedm set dvacet devět tisíc sedm set šest korun a získané peníze poputují zejména na služby určené seniorům. Vůbec nejvyšší částka se koledníkům podařila vybrat na Odersku. „Naši koledníci vybrali jeden milion sto čtyřicet pět tisíc tři sta padesát osm korun, což je skoro o sto tisíc více než v loňském roce,“ informoval o výsledku sbírky Jiří Rosenstein z Charity Odra. Stejně jako v ostatních novojičínských charitách, i zde budou finance použity na rozšíření či zkvalitnění služeb pro seniory. „Rozhodli jsme se, že z výtěžku sbírky podpoříme stejné služby jako loni. To znamená, že část peněz investujeme do chodu pečovatelské služby tady v Odrách a část do nákupu nových kompenzačních pomůcek do naší půjčovny,“ prozradil Rosenstein.

Nových pomůcek se dočkají také ve Studénce. Potvrdila to ředitelka Charity Studénka Anna Šikulová. „Procenta z celkového výtěžku čtyři sta tři tisíc půjdou do místní půjčovny zdravotnických a kompenzačních pomůcek. To znamená, že nakoupíme nové pomůcky a opravíme ty starší, protože o jejich půjčování je pořád velký zájem,“ potvrdila Šikulová.

Charita Frenštát pod Radhoštěm, Hodslavice a Kopřivnice se v investování výtěžku Tříkrálové sbírky shodují. Ve všech místech se chystají největší částky investovat do péče o seniory. „Letos peníze poputují na rozšíření pečovatelské a asistenční služby. Všichni totiž vidíme, že populace stárne a že je potřeba se o stále větší počet seniorů postarat,“ osvětlila důvody investice ředitelka Charity Hodslavice Vojtěška Krumpolcová. Podobně situaci vidí také ředitel Charity Kopřivnice Miloslav Leško. „Rozhodli jsme se, že část peněz půjde na pomoc lidem v nouzi. Větší částku potom věnujeme na provoz charitních projektů, jako je Dům pokojného stáří v Mořkově a Charitní ošetřovatelská a pečovatelská služba v Kopřivnici. Takže, stejně jako vloni, budeme podporovat rozvoj těchto služeb, kde pečují o seniory a zdravotně postižené,“ sdělil Leško. Ve frenštátské charitě zatím záměr investování financí neschválili, každopádně by sbírka měla, podle informací pracovnice Anny Čechové, posloužit na podporu péče o seniory a podporu pěstounských rodin.

Autor: Jana Hromočuková

31.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení