„Podařilo se mi sem dostat tentokrát i makety a navíc i zapojit sponzory. Naštěstí nám přeje počasí,“ pochvalovali si v sobotu organizátor akce Filip Dekleva. Pro představu, v týž den se do dopoledne stačilo registrovat třicet účastníků, jenž předvedli se svými malými ale rychlými stroji neskutečnou show na obloze. Mezi účastníky z celé republiky zde byly také týmy ze Slovenska.

Velkým lákadlem byl na model obrovský červený vrtulník i s posádkou, která se ležérně povalovala na lehátku před ním. „Je to můj třetí vrtulník. Viděl jsem ho na výstavě a říkal jsem si, že je na mě moc veliký a snad bych ho ani nedal do auta, ale dá se rozdělit na menší části. Tak jsem si říkal, že si ho pořídím,“ sdělil Stanislav Brož, rodák z Mošnova, který už nyní bydlí v Praze. Jedná se o maketu Lama SA 315 B, jenž váží i s palivem 18 kilogramů. K tomu lze připočíst další 3 kilogramy, které tvoří plný hasící koš. Model je vybaven skutečnou turbínou. Hlavní rotor má 950 otáček a menší vrtule na konci udělá až 4 000. Nutno přiznat, že ve vzduchu vypadal skutečně impozantně.

Další atraktivitou byl největší drak v České republice, jenž nesl podobu modré chobotnice s menší rybou v závěsu a líně se vznášel nad diváky. Obra doprovázelo ještě hejno kačen na samostatném úvazu.