Promrzlí a naštvaní lidé na zastávkách, autobusy, které se za nic na světě nechtějí pohnout z místa, a jejich bezradní řidiči. Přesně takhle vypadalo pondělní ráno na mnoha místech Novojičínska. Teploty, které během posledních tří dnů klesly hluboko pod bod mrazu, způsobily, že autobusy začaly mít mnohaminutová zpoždění, v horším případě přestaly jezdit úplně.

„O dnešní komplikované situaci víme a snažíme se ji řešit,“ sdělil v telefonickém rozhovoru vedoucí novojičínské provozní oblasti Veolia Transport Karel Bezděk a pokračoval: „Nějaká zpoždění byla hlášena už v neděli, ale to bylo ještě celkem přijatelné, a my se snažili udělat patřičná opatření. Přesto všechno byla nakonec situace v pondělních ranních hodinách ještě horší.“

Podle Bezděka v pondělí ráno vůbec nevyjelo zhruba dvaadvacet autobusů a dalších patnáct pak mělo zpoždění: „Jednalo se vesměs o linky vyjíždějící z Kopřivnice, a to směrem na Ostravu nebo Nový Jičín,“ potvrdil. Kromě Kopřivničanů ale na své autobusy čekali marně i obyvatelé ostatních měst a obcí, a to například Frenštátu pod Radhoštěm: „Na spoj, kterým jezdím pravidelně do práce, jsem v pondělí čekala zbytečně. Autobus prostě nepřijel,“ popsala svou zkušenost s čekáním v mrazivém počasí slečna Katka z Frenštátu pod Radhoštěm a dodala: „Musela jsem tedy s ostatními počkat na ten další, který jel ale až za hodinu.“ Podobnou zkušenost pak měly desítky, ne-li stovky dalších cestujících.
V příštích dnech se dopravní podnik chystá na další opatření a doufá, že tak podobným stavům zabrání. „Vzhledem k tomu, že jsme udělali taková opatření, aby nafta v autobusech byla kvalitní a její dodavatel nám slíbil, že v motorech nezamrzne ani v minus dvaceti, jak tomu bylo bohužel v pondělí, já věřím a doufám, že se tato nepříjemná situace již nebude opakovat,“ uzavřel rozhovor Bezděk.

Přestože víkend přinesl kromě mrazu i dva slunečné dny, a paprsky tak po dlouhé době prořízly oblohu, jejíž barva nápadně připomíná špinavý sníh kolem cest, lyžaře na sjezdovkách moc vidět nebylo. „U nás mohlo být o víkendu tak minus patnáct, a i když slunce nádherně svítilo, bylo lyžařů méně než třeba o předchozím víkendu,“ potvrdil situaci provozní tošovického Hei parku Richard Volný.

O něco lépe na tom pak byly Pustevny. „Počasí bylo, hlavně v sobotu, na našich horách opravdu skvělé. Přes poledne se teplota pohybovala kolem minus tří stupňů, nefoukalo a byly skvělé podmínky jak pro běžce, tak pro lyžaře. Přesto všechno návštěvnost nebyla až taková, jakou jsme si představovali, a jaká za podobných podmínek bývá,“ řekl Jan Mikeska ze sportovního klubu Ski Alpin- Pustevny s tím, že v neděli teploty spadly o dva stupně níž. „Každopádně si nemůžeme stěžovat. Lyžaři, běžkaři a další sportovci tady byli, a dokonce nám volali i z Ostravy, že není možné, aby u nic bylo minus dvacet a u nás na Poustevnách jen minus pět,“ dodal se smíchem Mikeska.

Nejhorší situace byla o víkendu na jičínském kopci Svinec. Pracovníci potvrdili, že lyžařů byla, oproti jiným dnům, třetina. Víkendové lyžování, kvůli nepříjemnému mrazu, vzdaly hlavně rodiny s malými dětmi.