„Posádka letecké záchranné služby zasahovala spolu s pozemními týmy během soboty 15. října odpoledne u dvou pacientů, kteří utrpěli úraz v obtížně přístupném terénu. Události se odehrály v odstupu necelých dvou hodin na Bruntálsku a Novojičínsku,“ přibližoval mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

Nejprve byli záchranáři voláni na zříceninu hradu Šelenburk u Krnova, kde došlo k pádu jednapadesátiletého muže. Ten si přivodil poranění nohy. Protože byl přístup k místu dost obtížný a pro transport zraněného pozemní cestou nevhodný, zvolili záchranáři k zásahu jeřábovou techniku a k pacientovi byl vysazen lékař. Po zajištění byl muž vyzvednut vrtulníkem a přepraven na vhodné místo a převzat na palubu stroje.

Aktivní senioři se ve Vrbně pod Pradědem schází na akcích univerzity třetího věku. Jan Gemela je pozval na exkurzi do světa včel, kvasinek, medu a alkoholu. 6. října 2022
VIDEO: Rozlévání medoviny je rituál pro fanoušky včel, kvasinek a alkoholu

Velmi podobný průběh měl také zásah v Beskydech. Osm minut po 14. hodině přijali krajští operátoři tísňové volání z oblasti Pusteven, kde se zase šestasedmdesátiletá žena při turistice skutálela z asi dvacetimetrového svahu. Utrpěla poranění hlavy a podle svědků byla krátce v bezvědomí. I v tomto případě potvrdila rekognoskace nepřístupný terén, který si vyžádal využití palubního jeřábu.

„Oba pacienti byli po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče šetrně přepraveni na urgentní příjem Fakultní nemocnice Ostrava,“ informoval Humpl.