„Letošní léto se zdá, že návštěvníků v Jeseníkách přibylo. Někde je to více patrné, jinde méně. Máme štěstí na hosty, byli u nás Holanďané i Angličané a byli spokojeni. Teď tu máme člověka, který pracuje na ministerstvu životního prostředí. Jeseníky se jim hodně líbí,“ řekla Ljuba Kielarová, která se v Malé Morávce se svou rodinou zaměřuje na agroturistiku. Hosté si mohou vybrat mezi apartmány s vlastní kuchyňkou, nebo se ubytovat doslova pod jednou střechou s Kielarovými. Zatímco jedni chtějí hodně soukromí, druzí vyhledávají rodinné prostředí a možnost popovídat si o všem možném, nahlédnout, jak žije rodina v jesenické rekreační obci, pozorovat domácí zvířectvo, posedět u grilu pod pergolou nebo v chladných dnech u rodinného krbu.

Na rodinnou turistiku vhodnou také pro mladé rodiny s nejmenšími dětmi vsadili také provozovatelé malého rodinného Penzionu U Řeky v Karlovicích. Nízké stavení s okny plnými květů a dveřmi vedoucími rovnou do zahrady, to je lákadlo zejména pro rodiny z velkých měst. Darja a Libor Pavézkovi zadávají rezervace dlouho dopředu a po špatných zkušenostech z minulých let požadují od svých hostů zálohy. „Stávalo se, že někteří hosté si objednali pobyt, ale pak se zhoršilo počasí a nepřijeli, dokonce ani nezavolali. My jsme mezitím odmítli jiné zájemce o rekreaci,“ vysvětluje Libor Pavézka. Podle něj rozvoj Jeseníků žádá více pochopení ochránců životního prostředí a zástupců obecních zastupitelstev, ale také zajímavé podnikatelské záměry na hony vzdálené obřím centrům. „Jeseníky místní obyvatele musí uživit, a když tu není průmysl, musí to být turistický ruch. Tato krajina a zdravé prostředí vyhovuje rodinné rekreaci, pobytu lidí s hendikepem, seniorů i dalších skupin,“ řekl Pavézka.

Někteří hosté se k Pavézkovým vracejí několik let a mezi nimi a provozovateli penzionu už se vytvořilo přátelské pouto. Potvrdil to nedávno profesor Jiřík Schreiber, pocházející z Lipníku, který do Karlovic jezdí od roku 1926, kdy mu byl teprve rok. Jeho rodina jezdila na léto do rodin v Karlovicích už v 19. století a dnes se sem vracejí už i jeho potomci. „Pavézkovi to vzali za správný konec, tak přátelští byli lidé v Karlovicích i před lety. To se bohužel tak trochu vytratilo,“ řekl Schreiber.

Podle Ljuby Kielarové mají jesenické kopce pro některé turisty přímo magickou přitažlivost, když sami žijí celý život na rovinách. Třeba Nizozemci, těm někdy stačí vyšlápnout si nahoru, sednout si na rozkvetlou louku a koukat i dlouhé hodiny do krajiny.

 

Nudit se určitě nebudete

JESENÍKY - Hodně šikovných nápadů dokázali v posledních několika letech naplnit podnikatelé v Jeseníkách. Dlužno říci, že šikovnější jsou na šumperské a jesenické straně Hrubého Jeseníku.

Už dávno neplatí, že turisté v Jeseníkách nemají kam jít. Nabídka pro ně, ale také pro místní obyvatele je stále pestřejší a na své si přijdou i vyznavači skutečně adrenalinových zážitků. Není tedy důvod zabíjet čas dovolené a letních prázdnin vysedáváním na židlích a lavičkách, nudit se. Kdo má zájem, může si vyjet na koních (několik farem a stájí) i na plachetnicích (Slezská Harta), vylézt do výšek mezi stromy a překonávat vlastní strach na překážkách v lanových centrech, lyžovat na kolečkách či sjíždět sjezdovky na horských koloběžkách, užít si horské minikáry i sjezd po bobové dráze, zahrát si s přáteli paintball, vylézt nahoru po horolezecké stěně, zaskákat si na bungee trampolíně, vydat se ven na čtyřkolkách, nebo si dopřát tandemový seskok padákem (letiště v Krnově).