VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TV Odra oslavila kulatiny

Studénka - Kulaté výročí letos oslavila studénecká kabelová televize TV Odra. Nelehké začátky vysílání, v dnešní době již zavedené a oblíbené, stanice v rozhovoru přiblížila jedna ze zakladatelek, Renata Eleonora Orlíková.

23.2.2010
SDÍLEJ:

Jedna ze zakladatelek TV Odra, Renata Eleonora Orlíková, působila ve studénecké kabelové televizi téměř deset let.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Je tomu již deset let, co se v hlavách tří studéneckých nadšenců zrodila myšlenka na založení vlastní kabelové televize. Přestože město v té době své občany o dění a novinkách pravidelně informovalo pomocí stránek na teletextu, obrazové vysílání mu jednoduše chybělo.

Samotný vznik, začátky a nejedno úskalí nového kabelového vysílání se čtenářům pokusila přiblížit jedna ze zakladatelek, a zároveň moderátorek, Renata Eleonora Orlíková. „Začátky vysílání dnešní TV Odra nebyly zrovna jednoduché. Před těmi deseti lety nějaká městská televize fungovala, ale na bázi toho, že to byl teletext a textové vysílání,“ řekla hned v úvodu tehdejší moderátorka Orlíková a pokračovala: „Samozřejmě, když už je něco v takovém rozjezdu, tak se nabízí udělat další krok a spustit tedy obrazové vysílání.“ A protože od myšlenek není u některých lidí daleko k činům, v roce 2000 se tímto nápadem začala více zabývat trojice aktérů ve složení Ivetta Vavrošová, Karel Huvar a již zmiňovaná Renata Eleonora Orlíková.

Přestože zbrusu nové vysílání zaštítilo místní městské kulturní středisko a velkou podporu mu vyjádřila i tehdejší starostka Studénky Kateřina Huvarová společně se zastupiteli města, stály mu v cestě nemalá úskalí: „V té době nemohla městská organizace, respektive příspěvková organizace města, získat ani licenci, takže my jsme tenkrát vysílali ve spolupráci s televizí Beskyd. Ti nám ostatně zapůjčili i kameru,“ zavzpomínala na nelehké začátky Orlíková.

Začátky byly těžké

Teprve později se rozjela spolupráce s kopřivnickou kabelovou televizí. „To už jsme měli svou vlastní kameru a i to zázemí bylo trošku lepší než úplné začátky, kdy jsme vysílali z kanceláře. Ostatně šílené podmínky jsou na prvních vysíláních i vidět,“ doplnila moderátorka. Zázemí našli moderátoři, kameramani, střihači a scénáristé vysílání v jedné osobě na několika místech ve městě. „Pár měsíců po začátku vysílání jsme se z původní kanceláře přestěhovali do budovy v centru Studénky a zde bylo studio vlastně nejdelší dobu,“ řekla Orlíková. Podle ní tak vzniklo jakési odloučené pracoviště, které ale právě kvůli své oddělenosti nebylo zrovna ideální. Na řadu pak přišly prostory ve studéneckém Dělnickém domě: „Chtěli jsme, abychom mohli být všichni pohromadě, protože jsme vesměs měli kumulované funkce, což znamená, že například já, vedle toho, že jsem byla ředitelkou organizace, jsem zastávala i post moderátorky, reportérky a dalších x rolí,“ doplnila.

Značka ideál

Původní trojice pracovníků kabelové televize TV Odra časem prošla obměnami.V jednu chvíli na vysílání pracovali dokonce i čtyři lidé. „To byla podle mě, jak se říká, značka ideál, protože se nám práce dělala mnohem lépe než ve třech,“ připustila Orlíková. Na konci minulého roku pak TV Odru opustila i ona. „Nicméně, kdybych se měla ohlédnout a zhodnotit desetileté fungování, myslím si, že jsme se dopracovali na velmi vysokou úroveň, protože pár let zpátky dostáváme ceny i na mezinárodních soutěžích. Cena, která mě pak nejvíc potěšila a kterou jsem brala i jako takovou satisfakci, bylo první místo na kopřivnické Kafce, v kategorii zpravodajství,“ uzavřela své vzpomínání Orlíková a dodala: „Tohoto ocenění si nesmírně vážím, protože konkurence je v našem okolí velká.“

Autor: Jana Hromočuková

23.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT