Městská knihovna v Bílovci se přihlásila potřetí. Hlavní část si její návštěvníci odbudou ve čtvrtek 7. října. „Uskuteční se dvě besedy s Vojtěchem Juríkem, autorem knih V hrsti,“ sdělila Lenka Klemšová, pracovnice knihovny. Ten den si také užijí milovníci vyprávění záhadologa Arnošta Vašíčka.

V městské knihovně ve Fulneku zahájili týden v pondělí výstavou knih týkajících se města Fulneku. V úterý se v knihovně uskuteční zábavné odpoledne s malováním, kvizy a soutěžemi. Až do čtvrtku bude probíhat anketa „Kniha mého srdce z fulnecké knihovny.

Kopřivnická knihovna připravila na úterý Trénování paměti. Již v pondělí ale odstartoval čtvrtý ročník Čtenářského maratónu. „jedná se o celoroční soutěž pro děti v počtu přečtených knížek. Nejde jen o to, kolik knížek si půjčí, ale namátkově je přezkoušíme, jestli knihy četli. Trvá to do června, kdy je vyhodnocení nejlepších ve třech věkových kategoriích,“ prozradila Alena Pavelková z dětského oddělení kopřivnické knihovny, která se přihlašuje na Týden knihoven pravidelně. Také v Kopřivnici zahájili akce v pondělí, a to vyhlášením výsledků fotosoutěže a přednáškou Arnošta Vašíčka s názvem Tajemno kolem nás. V týdnu ještě pro děti chystají malování.

Také knihovna v Novém Jičíně přichystala Trénování paměti, a to již na pondělí, kdy přivítala seniory. Ve středu mohou zájemci absolvovat besedu se spisovatelkou Martinou Drijverovou v pořadu Zastavení s pohádkou. Ve čtvrtek pak návštěvníky knihovny čeká křest knihy Jaroslavy Grobcové Od Velké Moravy svítá. Až do 15. října bude v knihovně prodejní výstava Textilní hračky a kapsáře pro zdravotně postižené i zdravé děti.

Příborská městská knihovna zavede alespoň na chvíli své návštěvníky do Japonska při úterní přednášce Jiřího Máry. Děti se mohou těšit na výtvarnou soutěž na téma Pohádky Karla Jaromíra Erbena či kvizy „Jak znáte Erbenovy pohádky?“ V úterý za týden se děti a jejich rodiče mohou zúčastnit výtvarné dílny a za další týden, 19. října se uskuteční beseda se spisovatelkou Petrou Braunovou.

V Městské knihovně ve Studénce již probíhá výstava panenek v dobových kostýmech podle literárních postav klasických děl a knih, ze kterých hrdinky pocházejí, a výstava energetických obrazů.

„Chystáme také výstavu knih afrických autorů a knih o Africe v rámci spolupráce na projektu ZŠ Sjednocení Afrika kolem nás,“ sdělila Hana Bajnarová, vedoucí knihovny ve Studénce.

Ve středu začne přednáškový cyklus České dějiny první lekcí o pravěku a pokračovací kurz pro seniory. V pátek se mohou všichni zájemci těšit na přednášku o Zambii v rámci cyklu Prstem po mapě. „U nás ale ten Týden knihoven trvá prakticky celý měsíc,“ doplnila Bajnarová s tím, že studénecká knihovna se oficiálně přihlásila poprvé.

Městská knihovna ve Štramberku zahájila Týden knihoven v pondělí výstavou knih „Život a dílo K. H. Máchy“. Ve středu vyhlásí soutěž pro 1. stupeň ZŠ a MŠ. Ta se bude týkat výrobků z přírodních materiálů. A děti v mateřských školkách se mohou těšit na čtení před spaním. „Zúčastnit se mohou i osobnosti z města. Ve školce pak čteme dětem pohádky, když jdou spát přes poledne,“ přiblížila Anna Rašková, vedoucí odboru kultury radnice ve Štramberku.

Stejně jako jinde, i ve Štramberku se mohou noví zájemci o čtenářský průkaz přihlásit zdarma. Některé knihovny vyhlašují také amnestii pro dlužníky, kteří nevrátili včas vypůjčené knihy.