Z více než čtyř stovek přihlášených knihoven je jich pět z Novojičínska.

Nový Jičín

Týden knihoven začne v pondělí 3. října. Ten den pořádá Městská knihovna v Novém Jičíně autorské čtení české prozaičky Petry Hůlové spojené s besedou. Akce začne v 18.15 hodin.

„Další zajímavou akcí je vzdělávací přednáška Grafologie aneb Tajemství výkladu písma. Je zaměřena na základy grafologie a pootevírá dvířka k tajemství osobnosti v závislosti na jejím rukopise,“ přiblížila akci Renáta Domoráková, vedoucí novojičínské městské knihovny. Přednáška se uskuteční ve středu 5. října v 18.15 hodin.

Samozřejmostí je amnestie dlužníků za pozdní vrácení půjčených knih i časopisů a také přihlašování nových čtenářů zdarma.

Příbor

Stejně se k dlužníkům a případným zájemcům o členství v knihovně stavějí také v Městské knihovně Příbor. Tam si také zájemci mohou levně zakoupit vyřazené časopisy. Zajímavou akcí bude v úterý 4. října od 16.30 hodin ta, která nese název Tajemná místa Velké Moravy. Návštěvníci knihovny se mohou těšit na prezentace knihy Od Velké Moravy svítá a čtení z knihy Báje, čertovské povídky a lidové písničky ze Štramberka a okolí.

„Slovem doprovází autorka knih Jaroslava Grobcová,“ uvedla Silvie Bahnerová, vedoucí příborské knihovny. Na akci bude kromě vystoupení žáků místní základní umělecké školy také autogramiáda a prodej knih.

Na 18. října ještě knihovna přichystala od 15 hodin Odpoledne pro děti a rodiče a o týden později tam bude od 17 hodin přednáška fotografa a novináře Tomáše Kubeše s názvem Holandsko na lodi, spojená s promítáním.

Kopřivnice

K 10. výročí Akademie třetího věku přichystala kopřivnická knihovna na pondělí od 14.30 v čítárně předávání almanachu „Napsali nám“ a zahájení výstavy „Do lavic s knihovnou“. Zároveň dojde k předávání odměn vítězům prázdninové soutěže Kopřivnická muzea a spuštění nových webových stránek věnovaných Akademii třetího věku v Kopřivnici.

O den později si od 13.30 mohou potrénovat v knihovně v Mniší svou paměť senioři. V dětském oddělení v Kopřivnici mohou dospělí i děti od 13 do 17 hodin vyrábět skládané záložky do knih. Od 18 hodin se pak v čítárně uskuteční promítání dokumentárního filmu Hlad.

Ve středu si užijí malí výtvarníci. Od 14 hodin začne na sídlišti Sever u tamní pobočky knihovny malování na kameny, v čítárně od 15 hodin pak zahájení 10. ročníku Akademie třetího věku. Přihlášení posluchači si mohou vyzkoušet malování s ilustrátorem dětských knih Adolfem Dudkem.

Ve čtvrtek vyhlásí knihovna výsledky literární soutěže Šuplíky 2011. Také v Kopřivnici se mohou nezletilí čtenáři přihlásit na celý rok zdarma.

Štramberk

Rovněž ve Štramberku tamní knihovna vyprodává knihy a přihlašuje nové čtenáře zdarma. Akce se zaměří hlavně na menší děti. V úterý uslyší školáci 1. třídy Pohádky z Moravy a v mateřské škole bude čtení Štramberských pohádek před spaním. Tedy jeho první část, ta druhá bude o den později. Knihovna rovněž pořádá výtvarnou soutěž pro 1. až 5. třídy Podzimní zátiší.

Studénka

V knihovně ve Studénce začnou v úterý besedou o drogách, o dva dny později bude besedovat o Himalájích horolezec Leopold Sulovský. Knihovna rovněž ve druhé dekádě měsíce pořádá knihovnické lekce pro děti z mateřských i základních škol a různé kurzy pro celé rodiny. A ani ve Studénce nezapomněli na přihlašování nových čtenářů zdarma a amnestii dlužníků.