VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Týden sociálních služeb poprvé ve městě

Nový Jičín /FOTOGALERIE/- Seznámit veřejnost se sociálními službami. Právě to byl jeden z cílů Týdne sociálních služeb ČR, do kterého se zapojila také zařízení na Novojičínsku.

10.10.2009
SDÍLEJ:

Do Týdne sociálních služeb ČR se zapojil i novojičínský Domov Duha. Návštěvníci se mohli seznámit s volnočasovými aktivitami klientů a jejich životem v domově.Foto: Věra Růčková

Za projektem Týdne sociálních služeb stojí Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR. Do akce se zapojil bezpočet sociálních zařízení, jako jsou Domovy pro seniory, Domy s pečovatelskou službou, chráněná bydlení a další, aby veřejnost seznámili se službami, které jsou schopny nabídnout.

Den otevřených dveří? Dříve zcela nemožné

Ještě před několika lety by byl nápad uspořádat den otevřených dveří například v Domově pro seniory nereálný. V současnosti se ale ukazuje potřeba zapojovat původně vyřazené členy společnosti jako zdravotně postižené, staré nebo bezprizorní občany zpět do normálního života.

„Pozornost je věnována procesu transformace pobytových sociálních služeb a humanizaci stávajících pobytových služeb, které by e měly měnit tak, aby odpovídaly potřebám lidí, jejich nárokům na soukromí a intimitu a byly poskytovány vždy v souladu s jejich lidskými právy,“ upozornil náměstek hejtmana kraje Svatomír Recman.

Jančálková: Mohou tady prožít plnohodnotný život

Právě o humanizaci a návrat do života usilují pracovníci Domova Duha, tedy Domova pro seniory a osoby se zdravotním postižením.

„Nikdy tady den otevřených dveří nebyl, proto jsme se rozhodli, připojit se k této akci. Chtěli jsme veřejnosti ukázat kvalitu služeb, které poskytujeme, aby věděli, že ten dotyčný uživatel zde může prožít plnohodnotný život,“ přiblížila ředitelka zařízení Dana Jančálková.

Zaměstnanci domova přistupují ke klientům individuálně. „Zdravotně postižené klienty se snažíme integrovat. Jdou například na oběd do restaurace, tam si sami objednají a sami se starají o své finance. Snažíme se, aby poznali život i z venku,“ dodala Jančálková.

Z obyvatel domova se stali zahradníci

Také domov seniorů v Bílovci se nedávno dočkal modernizace. Více čtěte zde.

Nedávná rekonstrukce parku u domova přinesla pro jeho klienty novou příležitost, jak si ukrátit volné chvíle. „Po novu jsme zavedli, že se mohou starat o zahradu. Vysadili si jahody, macešky a vyzdobili si to. Je to jejich domov a je důležité, aby se tady cítili dobře,“ uzavřela ředitelka.

Sami klienti domova přiznali, že se jim zde líbí. „Je mi tady moc dobře. Domov už nemám a děti na mě nemají čas. Zařídil jsem se tady jako doma,“ sdělil Josef Hatlapatka, který se pohybuje na vozíčku.

Moravskoslezský kraj chce i do budoucna usilovat o zvyšování kvality poskytovaných sociálních služeb.

Autor: Věra Růčková

10.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lumír Kaválek dne 13. prosince skončil ve funkci ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici o.p.s.

Správní rada odvolala ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici

ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Představujeme prvňáčky ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Nově vybudované a upravené přechody zvýší bezpečnost v obci

Viditelnou změnou prošel úsek silnice I/57 v Kuníně. Vzniklo několik nových přechodů pro chodce, které vyhovují platným normám, jsou nasvíceny a hlavně jsou bezpečnější.

Strážníci poučí chodce

Preventivní akci zaměřenou na chodce s názvem „Akce viditelnost“ připravuje Městská policie Frenštát pod Radhoštěm.

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

MHD v Novém Jičíně prošla radikální změnou

Od neděle brázdí ulice Nového Jičína tři nové elektrobusy pod vlajkou společnosti Arriva Morava. Cestující čeká řada novinek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT