Přicházím na Masarykovo náměstí v Odrách zhruba pět minut před začátkem akce, kterou je setkání obyvatel, kterým vadí, že vrcholní politici České republiky nemluví pravdu a ohrožují nabyté svobody. Je nás pět, z toho dva jsou ti, kteří narychlo setkání svolali Zdeněk Mateiciuc a Michal Stupárek.

Z různých koutů náměstí se trousí další lidé, nakonec jich je u kašny asi třicet. Zdeněk Mateiciuc usedá na okraj kašny, několikrát udeří do bubnu před ním a začíná hovořit o tom, jak se před sedmadvaceti lety zúčastnili s Michalem Stupárkem manifestace v Praze.

„Teď je ta politická situace u nás mnohem lepší než byla, ale není taková, jakou bychom si představovali," poznamenává Zdeněk Mateiciuc a dodává, že si myslel, že už se nebude tak veřejně krást a dělat jiné nepřístojné věci.

„Ryba smrdí od hlavy a my ty hlavy máme v posledních letech hodně smradlavé. Mohu jmenovat, ale všichni to víte," naznačuje Zdeněk Mateiciuc a v reakci na jeho slova se ozývá, že by měl jmenovat co nejdříve, dokud nevejde v platnost navrhovaný zákon o hanobení hlavy státu.

„Můžu jmenovat. Ještě asi měsíc mohu jmenovat. I když nevěřím, že to projde. Ale návrh tohoto zákona je ta poslední kapka," říká Zdeněk Mateiciuc a připomíná, že večer se mají sejít v lidé s budíky v centru Prahy.

„Tak jsem chtěl, že se tady s také sejdeme s budíky, zavzpomínáme na to, co bylo před osmadvaceti lety, a hlavně abychom ukázali i té smradlavé hlavě, že on je tady pro nás a ne my pro něj. A že si z nás nemůže dělat prd…, když to řeknu jeho vulgárním jazykem," pokračuje Zdeněk Mateiciuc a upozorňuje, že je mu jedno, jestli je člověk lidovec, komunista nebo občanský demokrat.

„Svoboda a pravda se musí bránit, a jestli to nebudeme bránit, tak to umře. Je to jako kytička. Ta se musí zalévat, aby rostla, jinak uvadne," dodává Zdeněk Mateiciuc.

Hlavní iniciátor setkání věří, že věří, že podobné uskuteční i v příštím roce. Nato znovu upozorňuje, že nejde o politické shromáždění, ale obyčejné setkání lidí, kteří současnou situaci u nás vnímají stejně. „Jsme občané a nemůžeme ze sebe nechat dělat ovce. Kdo chce, může si teď tady zabubnovat za svobodu," vyzývá Zdeněk Mateiciuc a sám se chápe bubenických paliček a začíná bubnovat.

V tu chvíli se ozývá zvonění budíku a přidávají se další. Lidé postupně přicházejí k bubnu a chápou se paliček. Někdo občas něco prohodí, dá pár úderů na blánu a vrací se do hloučku, kde probíhají živé debaty. Vidím, že přítomný je i oderský starosta Libor Helis.

Vše se odehrává v klidu, nikdo nevykřikuje, neuráží. Zhruba po půlhodině se lidé rozcházejí.