Památkově chráněný polodřevěný kostelík pochází z druhé poloviny 16. století. Sakrálním účelům přestal sloužit před zhruba 70 lety, v roce 1971 ho převzal pod správu Vlastivědný ústav Vsetín (předchůdce dnešního Muzea regionu Valašsko).
V té době se také odehrála poslední větší oprava a historicky cenný objekt už v posledních letech značně chátral.
Muzeum se proto rozhodlo pro zásadní obnovu. V letech 2018 a 2019 prošla rekonstrukcí budova kostela. Řemeslníci pokryly střechu památky 50 tisíci nových šindelů a doplnili chybějící části v konstrukci krovu i obvodových stěn.
Etapa za 12 milionů
Kostel dostal nové gabionové základy, systém odvodnění obvodových zdí, elektroinstalaci a poplachový systém. Restaurovaly se také některé historicky cenné části objektu.
„První etapa přišla na dvanáct milionů korun,“ připomněl ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.

Letos obnova pokračuje v okolí kostela. Pozemek v minulosti patřil městu Valašské Meziříčí, které souhlasilo s bezúplatným převodem do majetku Zlínského kraje, jenž je majitelem objektu a zřizovatelem Muzea regionu Valašsko.
Druhá etapa začala v minulých dnech kácením stromů, které byly nemocné nebo ohrožovaly provoz na přilehlých komunikacích.
Úpravy terénu
Nyní probíhají úpravy terénu, které už přinesly i zajímavé archeologické nálezy v podobě několika hrobů s lidskými ostatky datovanými do sedmdesátých let 19. století.
„Právě proto, že se pohybujeme na území bývalého hřbitova, musíme postupovat velmi obezřetně a pod dohledem archeologa našeho muzea a orgánu památkové péče. Nálezy projdou výzkumem, konzervací a následně budou uloženy v depozitářích,“ přiblížil Vitásek.

V areálu kostela mají podle plánu vzniknout nové chodníky, příjezdová silnice i sociální zařízení. Počítá se také s novým osvětlením a opravou oplocení. Návštěvnickým lákadlem má být naučná stezka nazvaná Velký život malých živočichů s informačními sloupky, lavičkami a broukovištěm.
Sochy a kříž
Odborníci obnoví také venkovní expozici kamenných soch a náhrobků s kříži.
„Muzeum coby správce areálu zapojí novou stezku do svého systému vzdělávacích programů. Areál bude možné nově využívat prakticky celý rok, tedy kromě zimních měsíců,“ doplnila radní pro oblast školství a kultury Zlínského kraje Zuzana Fišerová.
Druhá etapa přijde na zhruba 13 milionů korun. Většinu nákladů zaplatí Zlínský kraj, Muzeum regionu Valašsko uhradí ze svého rozpočtu 1,3 milionu korun. Část (582 tisíc korun) pokryje evropská dotace. Další dotaci chce muzeum získat na obnovu zeleně. Obnova parku kostela sv. Trojice má být podle plánu dokončena v říjnu letošního roku.