Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Účastníci vlakového neštěstí se chystají na setkání po roce

Studénka - Přesně po roce si v sobotu 8. srpna připomenou cestující z mezinárodního rychlíku Comenius tragické železniční neštěstí ve Studénce, které si vyžádalo osm lidských životů.

5.8.2009
SDÍLEJ:

Tragické železniční neštěstí ve Studénce, které si vyžádalo osm lidských životů.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Přípravy na setkání, které organizují Krizové centrum Ostrava a Naďa Tomčíková, přímá účastnice nehody, vrcholí. Setkání začne v 10 hodin na zahradě hotýlku Antler, který se nachází nedaleko místa tragédie. Setkání bude mít dvě části. „První bude oficiálnější a povedeme ji my z krizového centra. Bude to hlavně o pietě. Připomeneme, co se stalo, vyjádříme lítost, promluví duchovní. Následovat bude rituál, při kterém si každý vezme kytičku a připraví se na uctění památky. Potom půjdeme na místo tragédie,“ nastínila Petra Ďásková z ostravského krizového centra.

Na místě neštěstí by měli být účastníci piety právě ve chvíli, kdy tudy bude projíždět zhruba v 10.23 hodin rychlík Comenius. „Máme domluveno s Českými dráhami, že při průjezdu zpomalí a bude houkat,“ poznamenala Ďásková.

Další část, neformální, se odehraje na zahradě Hotelu Antler. Povedou ji lékařka Naďa Tomčíková, která jako cestující, začala zřejmě jako první ošetřovat zraněné z vlaku, a Rudolf Svoboda ze Studénky, iniciátor stavby památníku obětem vlakového neštěstí. „V této části budou mít účastníci možnost vyměnit si kontakty a popovídat si. Mělo by to být už o naději do budoucna,“ doplnila Petra Ďásková.

Naďa Tomčíková uvedla, že pozvání rozeslali asi šesti desítkám lidí. „Chtěli bychom tam už oficiálně sdělit, kde ten památník bude. Už máme s Českými dráhami přislíbený pozemek. Mělo by to být ve stráni, tak, aby to bylo vidět, když ten vlak bude přijíždět,“ sdělila Tomčíková a dodala, že v pátek má převzít určitou částku na stavbu památníku od Českých drah.

„Měli bychom si povědět, co všechno se za ten rok událo, co se bude dít dál a hlavně, aby z toho vyšlo najevo, že se i s tímto traumatem musí jít dál. Snažila jsme se kontaktovat řadu lidí. Ale všechno jsem to musela dělat přes Petru Ďáskovou z ostravského Krizového centra, kde mají kontakty na ty lidi. Vím, že šly pozvánky i do Polska a na Ukrajinu,“ podotkla Tomčíková.

Naďa Tomčíková byla na místě tragédie naposledy 8. listopadu, kdy se uskutečnilo první setkání věnované obětem tohoto vlakového neštěstí. Jak sama tenkrát přiznala, kdyby nebyla pod prášky, asi by to neabsolvovala. Od té doby ve Studénce nebyla. „Sešli jsme se dvakrát v Olomouci se Svobodovými. Jednou přijel i s dětmi jeden z cestujících, který utrpěl vážný úraz na hlavě. S tím jsem teď v pravidelném kontaktu a snad by měl přijet také,“ pokračovala Tomčíková, která netuší, jak ona i ostatní budou reagovat, až se dostaví na místo neštěstí. „Nevím, myslím si, že ti, co se o tom dozvědí, by přijet měli. I když chápu, že ne každý v sobě najde odvahu,“ dodala.

Na setkání by se měl rovněž objevit Jindřich Vaněk, tiskový mluvčí společnosti ODS Dopravní stavby Ostrava, která most stavěla. „My se nemíníme uzavírat před tím, co se stalo. Chceme se k tomu stavět čelem. Rádi bychom vyjádřili soustrast pozůstalým i účast těm, kteří utrpěli zranění a neuhýbáme před tím,“ ubezpečil Vaňek.

Vlakové neštěstí se odehrálo nedaleko železniční stanice ve Studénce. Mezinárodní rychlík Comenius, který jel z polské Wroclawi do Prahy tudy projížděl rychlostí zhruba 110 kilometrů v hodině, když se před ním na koleje zřítila mnohatunová konstrukce opravovaného mostu. I přes rychlou reakci strojvedoucího, který zatáhl za rychlobrzdu, měl náraz velmi tragické následky. Osm lidí nehodu nepřežilo, desítky cestujících utrpěly zranění různého rozsahu. Mnozí z nich devastující.

Autor: Ivan Pavelek

5.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
FOTBALISTÉ VLČOVIC se mohli poprvé v sezoně radovat z vítězství, když doma zdolali celek z popředí tabulky ze Spálova.

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Prvňáčci z 1.B třídy Základní školy Komenského 68, Nový Jičín.

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení