Jak vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), na Moravě a ve Slezsku jsou silnice sjízdné, a to i v Jeseníkách a Beskydech. Někde jen se zvýšenou opatrností, snížená je i dohlednost.

Pro nákladní automobily s hmotností nad 12 tun je uzavřen zhruba dvacetikilometrový úsek silnice 1/56 z Ostravice přes Bílou na Horní Bečvu ve Zlínském kraji. Silnice, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede kolem přehrady s pitnou vodou Šance. Nesmí se tam solit a kamiony mívají v kopcích problémy.

V minulých letech uzavírka platila jen v době, kdy napadlo více sněhu, letos Moravskoslezský kraj rozhodl o uzavření v době od 1. prosince do konce března.

Takto vypadala situace na silnicích očima řidiče Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje:

 Pohyby zimní údržby

Mapová aplikace ŘSD zobrazuje momentální polohu vozidel zimní údržby a poskytuje informace o čase posledního provedeného ošetření u jednotlivých dálnic a silnic I. třídy. Vykreslovány jsou trasy a jednotlivá vozidla. Barva trasy je ovlivněna časovým intervalem posledního ošetření. Typ vozidla pak představuje typ údržby.

Kde jsou sypače? To ukazuje mapová aplikace ŘSD, kde se motoristé dozví, jaká je sjízdnost silnic, ale hlavně, kde je zrovna nasazena technika zimní údržby. Snímek ukazuje situaci v sobotu 2. prosince. ráno po sedmé hodině.Zdroj: Repro: ŘSD

„Kliknutím na ikonu vozidla se zobrazí detail jízdy identifikující orientaci vozidla a činnost údržby. Silnice, která není barevně označena, nebyla v posledních šesti hodinách ošetřena,“ přiblížila Tereza Primová z oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic.

Zimní sezona je tady. Bruntálský rybník zamrzl, náměstí krášlí vánoční strom a v zimních střediskách Jeseníků vlekaři spustili sněžná děla, 27. listopadu 2023
Meteorologové zpřísnili výstrahu: na Moravě a Slezsku může nasněžit i 30 cm

Portál „Pohyby vozidel zimní silniční údržby“ je k dispozici na adrese udrzba.rsd.cz. Podrobný popis webu je k dispozici po kliknutí na tlačítko nápovědy „?“ v pravém horním rohu.

Na hlavních tazích do půl hodiny

Dálnice a silnice I. třídy jsou zařazeny do prvního pořadí důležitosti při zajišťování sjízdnosti. „Doba od zjištění vzniku závady ve sjízdnosti do doby výjezdu prvních mechanismů ke zmírnění této závady nesmí být v zimním období delší než 30 minut,“ informovala Tereza Primová.

Horský areál Kraličák.
Zimní sezona v Jeseníkách začíná. Přinášíme přehled novinek a ceny skipasů

Pořadím důležitosti jsou současně stanoveny i lhůty pro zmírňování problémů ve sjízdnosti vozovek silnic po výjezdu mechanismů: do 2 hodin u dálnic do 3 hodin u silnic I. třídy.