Pomník stojí kousek za Palačovem u silnice na Lešnou vmístě nazývaném Vrtule. „Neznámý pachatel zpomníku odcizil nezjištěným způsobem leteckou vrtuli, která byla součástí pomníku,“ uvedl okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík a dodal, že vrtule pocházela z letadla Messerschmitt Bf 109.

„Zmizela i prázdná nábojnice, která byla součástí pomníku. Někdo to asi vzal kvůli sběratelským účelům nebo to bylo pro někoho na zakázku,“ přemýšlel nahlas posmutněle starosta Starého Jičína Svatoslav Vahalík, jehož ani tolik nemrzí škoda, kterou obec vyčíslila na 45 tisíc korun, ale skutečnost, že si někdo vůbec něco takového dovolil. „Přežilo to prakticky od války celou éru komunismu. Ještě před třemi roky jsme si tam připomněli šedesáté výročí zřícení amerického bombardovacího letounu nad Palačovem…. Je to smutné barbarství,“ poznamenal Vahalík.

Podle starosty obec chce pomník opět uvést do podobného stavu, jako byl před krádeží. „Už jsme zahájili jednání svojenským muzeem ve Vyškově, jestli by pro nás neměli nějakou náhradu,“ uzavřel Vahalík.

Pomník vPalačově připomíná události ze 17. prosince 1944, kdy se odehrála největší letecká bitva na Moravě v průběhu druhé světové války. Ten den Němci sestřelili americké čtyřmotorové bombardovací letadlo jedenáctičlenné posádky 15. americké armády nazvané The Flying Finger. Letadlo dopadlo na katastr Palačova, pomník stojí na místě, kde do exhumace vlétě roku 1946 dočasně ležela těla čtyř amerických letců.