Tento týden ve středu tomu bude přesně měsíc, co na své milované a legendární chalupě na Hrádečku naposledy vydechl první prezident České republiky Václav Havel. S jeho odchodem se okamžitě vyrojily nejrůznější podněty na pojmenování ulic, náměstí, knihoven či škol po celosvětově respektované osobnosti nejen politického života. Jak se však podařilo Deníku zjistit, radnice měst na Novojičínsku se k takovým krokům dosud neodhodlaly. Důvod je prostý. Zatím nedostali ani jeden podnět z řad občanů, organizací či samotných zastupitelů, aby nesla konkrétní ulice či instituce jméno Václava Havla. Zřejmě jako jediní se tímto aktuálním tématem zabývali minulý týden v Kopřivnici, a to u příležitosti jednání Muzejní letopisecké komise. „Zde jsme toto téma nadhodili a zjišťovali, jaký je na to názor členů komise. Nikdo nebyl proti, ale nepadl žádný konkrétní návrh na pojmenování něčeho. Momentálně neuvažujeme o tom, že bychom něco přejmenovávali, spíše se bude pojmenovávat nově vzniklá ulice. Každopádně o tom musí rozhodovat zastupitelstvo,“ řekla tisková mluvčí Kopřivnice Lucie Petříčková.

Dosavadní postoje ostatních měst jsou jeden vedle druhého shodné. „Nikdo nepodal žádost a nemáme ani podněty občanů či organizací,“ reagovala na dotaz Deníku, zda někdo podal návrh na pojmenování například školy po Václavu Havlovi, mluvčí novojičínské radnice Marie Machková. Téměř identickou odpověď jsme dostali prostřednictvím tajemnice městského úřadu Ludmily Lvové také z Fulneku. „O ničem nevím, ale příští týden je rada města a je možné, že se tam někdo ozve,“ řekla.

Ani starosta Bílovce Petr Klimek nemá na svém stole podobné iniciativy. „Takové návrhy nepadly, ani diskuze ještě nebyla. Zamyslet se nad tím můžeme. Jakmile budeme mít další setkání v rámci koalice, tak to bude jedno z témat, které můžeme otevřít a prodiskutovat,“ sdělil.

Bývalým prezidentem, respektive iniciativou na uctění jeho osobnosti, se doposud nezabývali ani ve Studénce, což Deníku potvrdil tajemník Jiří Moskala, ani ve Štramberku, kde je však situace odlišná. Takto to vysvětlil starosta Jan Socha. „Byť si pana Havla město i já osobně nesmírně vážíme, s tuto iniciativou zatím nepočítáme. Neslyšel jsem, že by někdo chtěl něco navrhnout. Ale my jsme dost specifičtí, protože nedáváme pojmenování ani třeba náměstí. Máme prostě náměstí a neříkáme koho. My upřednostňujeme historické názvy. Nedáváme tam jména, protože ta často podléhají různým výkyvům. Ale to nemění nic na tom, že si pana prezidenta Havla nesmírně vážíme.“

S významných tuzemských veřejných objektů je zřejmě nejblíže k pojmenování po exprezidentovi pražské ruzyňské letiště. Autorem této myšlenky je režisér Fero Fenič. Pod jeho petici s návrhem se podepsalo osmdesát tisíc sympatizantů a za pár týdnů se jím bude zabývat také vláda. Nejčastěji však padají návrhy na pojmenování ulic, tak jako to stihli ještě v loňském roce třeba zastupitelé v Kadani, kde přejmenují v polovině letošního roku ulici Fučíkovou na ulici Václava Havla. Význam osobnosti bývalého prezidenta přesahoval hranice naší země již během jeho života a stejně tak tomu bude i po jeho smrti.

V severopolském Gdaňsku již pojmenovali jednu z tříd, jméno Václava Havla ponese i nová knihovna v jednom z pařížských obvodů. Je pravděpodobné, že nepůjde zdaleka o poslední iniciativy za českými hranicemi, ale spíše o jejich počátek.