Tento typ lineárního urychlovače patří k nejmodernějším na světě a v České republice uzdravuje pacienty pouze v Brně. V areálu novojičínské nemocnice byl jeho provoz zahájen v úterý 22. června.

Urychlovač s jedinečnou technologií dokáže nádor ozářit mnohem přesněji a intenzivněji, přitom současně více šetří zdravé tkáně. „Přístroj umožňuje ozářit víc pacientů, aniž by došlo ke snížení kvality poskytované zdravotní péče. Nový lineární urychlovač dodává požadovanou dávku dvakrát až osmkrát rychleji než je možno nejvýkonnějšími současnými metodami,“ řekla vedoucí Komplexního onkologického centra, a primářka radioterapie a onkologie, Renata Soumarová. Obrovským kladem lineárního urychlovače s technologií Rapid Arc je, že umožňuje léčit všechna nádorová onemocněni. To jiné typy nedokážou. „Přístroj navíc umožňuje automatické přizpůsobení techniky ozařování dýchacím pohybům pacienta způsobem, při kterém pacient dýchá normálně a ozáření se provede pouze v určitém sektoru dýchacího cyklu,“ uvedla mluvčí holdingu Agel Hana Szotkowská.

Na obsluhu tohoto přístroje jsou zapotřebí tři lidé. Jeden obsluhuje urychlovač pomocí počítačové techniky ve vedlejší místnosti, další dva pomáhají pacientovi. „Mechanika ozařování dříve zabrala třeba deset až patnáct minut, teď můžeme být hotoví za dvě tři minuty. Je to šetrnější a rychlejší,“ objasnil radiologický asistent Branislav Marcinčák.

Léčba je efektivnější

Komplexní onkologické centrum v Novém Jičíně je jedním ze třinácti onkologických center schválených ministerstvem zdravotnictví. Centrum je tvořeno společností Radioterapie, jež je členem skupiny Agel, a Nemocnicí s poliklinikou Nový Jičín (NsPNJ). „Těší nás, že centrum získává další přístroj, který výrazně zvyšuje kvalitu léčby našich společných pacientů,“ sdělil ředitel NsPNJ Tomáš Nykel a jedním dechem dodal: „Jejich léčba se zefektivní a výrazně se zlepší jejich zdravotní stav.“ Stamilionovou investici vítá také provozovatel novojičínské nemocnice, Moravskoslezský kraj, který letos přispěje do vybudování objektu pro umístění magnetické rezonance a počítačové tomografie.

„Mimo to budeme investovat finanční prostředky do rekonstrukce operačních sálů a anesteziologicko-resuscitačního oddělení,“ doplnil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný. Radioterapie disponuje dvěma lineárnímu urychlovači. Počet celkově ozářených v novojičínském onkologickém centru dosahuje zhruba 1600 lidí ročně.