Nezaměstnanost na Novojičínsku poskočila téměř k dvouciferné hodnotě. Bez práce je více než sedm a půl tisíce lidí, volných míst stále ubývá. Na Frenštátsku se o jednu pracovní nabídku uchází přes padesát nezaměstnaných.

K poslednímu dni měsíce února se míra nezaměstnanosti zastavila na hodnotě 9,63 procenta, celorepublikový průměr činí o více než dvě procenta méně, a to 7,4 procenta. Naposledy byla tak velká nezaměstnanost v našem regionu zaznamenána v květnu roku 2006. Ovšem, tehdy její hodnota každým měsícem klesala, nyní je situace zcela opačná. Od nového roku jde o nárůst více než tříprocentní, z Moravskoslezského kraje je na tom hůř pouze Bruntálsko.

„Meziměsíční nárůst nezaměstnaných zaznamenalo všech sedmasedmdesát úřadů práce, nejvyšší nárůst byl v okresech Havlíčkův Brod, Mladá Boleslav, Olomouc a Nový Jičín,“ stojí v měsíční správě ministerstva práce a sociálních věcí. Celkově evidují na Úřadě práce v Novém Jičíně 7648 nezaměstna­ných, z toho 4207 mužů. Jen v únoru se jejich řady rozrostly o téměř tisíc pět set lidí.

Avšak, na jednu stranu lidí bez práce mílovými kroky přibývá, na druhou stranu volných míst každý měsíc ubývá. „Pro 7648 lidí, evidovaných na úřadu práce, bylo na konci února k dispozici 319 volných míst,“ informují statistiky Úřadu práce v Novém Jičíně (ÚP NJ). Z těchto čísel vyplývá, že jedna nabídka připadá na téměř dvacet pět nezaměstnaných. Tak vysoké číslo řadí Novojičínsko na sedmé místo v celé zemi. V květnu před téměř třemi lety, kdy byla míra nezaměstnanosti v okrese podobná, zaměstnavatelé nabízeli skoro třináct set volných pozic. Dokonce ve Frenštátě pod Radhoštěm je pro sedm set lidí bez práce volných pouze třináct míst, tudíž jedno připadá na třiapadesát zájemců.

Na druhou stranu, v okrese Nový Jičín 482 lidí opustilo v únoru řady uchazečů o zaměstnání, z toho šedesát tři jich bylo pracovníky úřadu práce vyřazeno.