Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úpravy přinesou lepší ochranu před povodněmi

Několik novinek by měla přinést komplexní pozemková úprava, která nyní probíhá v Bílovci-Staré Vsi. Jednou z nich je suchá nádrž, jež má obec ochránit před velkou vodou.

30.11.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Velké zaměřování a vyměřování zažila během letošního roku Stará Ves, místní část Bílovce. Probíhá tam totiž komplexní pozemková úprava. Jejím cílem je mimo jiné uspořádání vlastnických práv, věcných břemen, scelení či dělení pozemků či zabezpečení přístupnosti k pozemkům.

„Zpracováváme pozemkovou úpravu ve Staré Vsi. Je to práce zhruba na tři až čtyři roky. Je to něco podobného jako územní plán, ale v trošku jiné formě," vysvětlil pan Hanousek, zpracovatel komplexních pozemkových úprav.

Stavby i opravy

Navrženo bylo několik úprav a novinek, jež by měly obec ochránit třeba před velkou vodou. Komplexní pozemkové úpravy také řeší polní cesty a zpřístupňování pozemků.

„Každý zemědělský pozemek musí být přístupný, musí k němu být cesta," upozornil zpracovatel s tím, že město požadovalo, aby byly stávající cesty zpevněny a zrekonstruovány.

Hlavních polních cest je v obci přes šest kilometrů. „Většinou jsou zpevněné, takže se jen upraví a vylepší, třeba asfaltovou vrstvou," uvedl pan Hanousek. Vedlejších polních cest je však téměř třicet kilometrů, a i ty se většinou musí nějak upravit. Jejich součástí budou biokoridory, mělké přejezdy a příkopy ve svazích, a počítá se také s protierozní ochranou. V budoucnu se plánuje také stavba suché nádrže, jež by měla obec ochránit před povodněmi.

Až 48 tisíc kubíků vody

Nádrž by měla pojmout až 48 tisíc kubíků vody, její hráz by měla být vysoká devět metrů a dlouhá má být 75 metrů. V nádrži bude jen minimum vody, jejím úkolem totiž bude zplošťovat případnou povodňovou vlnu. „Vyrovnávací nádrž je navržena v lesních pozemcích, kde se nejprve musí odlesnit tři až čtyři hektary," nastínil zpracovatel. V blízkosti vytypované lokality teče potůček, který při silnějších přívalových deštích splavuje vodu z polí, a ta pak ohrožuje obec. Nádrž by to měla regulovat.

K navrženým opatřením se vyjadřovali bílovečtí zastupitelé, schválit je však musí také další orgány, správci sítí i majitelé jednotlivých pozemků.

„Od vlastníků musíme mít stoprocentní souhlas. Pokud by došlo k nějakým nesouhlasům, může se pozemková úprava zadrhnout," uvedl pan Hanousek.

I když zatím nejsou vyčísleny náklady, počítá se, že úpravy ve Staré Vsi budou stát 100 až 150 milionů korun.

„Jsou to jen návrhy, stát pak bude pokračovat v dalších krocích. Hrazeno to bude celé ze státní dotace," upozornil na závěr zpracovatel, s tím, že záleží na každé obci, jak se bude snažit prosadit své zájmy.

„Pozemkové úpravy jsou pro obec důležité, ale myslím si, že jejich realizace bude složitá a bude to ještě nějakou dobu trvat. Uvítal bych však lepší zabezpečení proti velké vodě," okomentoval plánovaná opatření jeden z obyvatel obce.

Autor: Simona Mikšová

30.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Vizualizace.
4

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Druholigoví hokejisté Kopřivnice padli ve Valašském Meziříčí v prodloužení a už ve středu v 18 hodin hostí rozjetý Nový Jičín.  

Obránce kopřivnické Tatry Stříž: Na Švédsko i Francii budu rád vzpomínat

/ROZHOVOR/ Patnáct let. Tak dlouhou část kariéry strávil v zahraničí odchovanec Frýdku-Místku David Stříž, který před sezonou vyztužil defenzivu druholigové Kopřivnice. Zkušený zadák, kterému bude 8. listopadu 36 let, strávil sedm sezon ve druhé švédské lize, což následně trumfl osmiletým angažmá ve francouzském Štrasburku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení