VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úřad práce: O zdravotně postižené zaměstnavatelé zájem nemají

Nový Jičín - Novojičínský úřad práce letos zaevidoval již 148 zdravotně postižených osob. „Vloni ke stejnému datu to bylo 176 lidí, takže nevidíme vzhledem kobecně se snižujícímu počtu nezaměstnaných žádný výrazný rozdíl,“ uvedla Irena Blažková, vedoucí odboru poradenství pro zprostředkování a speciálního poradenství úřadu práce.

15.3.2008
SDÍLEJ:

Podle úřadu práce zaměstnavatelé o tyto lidi příliš zájem nemají. Erik Špaček (na snímku) však může hovořit o štěstí, v jedné účetní firmě pracuje již šest let. Foto: Deník/Ellen Weissbrodová

„Možnosti zaměstnání zdravotně postižených lidí závisí na jejich zdravotním omezení. I přes zvyšující se počet volných pracovních míst, je stále obtížné najít vhodné zaměstnání pro tyto osoby. Zaměstnavatelé zájem spíše nemají,“ doplnila Blažková. Úřad práce proto zdravotně postiženým věnuje zvýšenou péči při zprostředkování zaměstnání. „Úřad vyhlašuje dotační programy aktivní podpory zaměstnanosti jako je Podpora zaměstnávání uchazečů o zaměstnání a občanů se zdravotním postižením nebo Podpora zřizování pracovních míst v chráněných pracovních dílnách a na chráněných pracovních místech. Nabízíme i možnost pracovní rehabilitace,“ dodala Blažková.

Úřad práce nabízí rekvalifikace podle možnosti dalšího uplatnění na trhu práce, záleží na zdravotním omezení uchazeče. „Lze zajistit i speciální kurzy pro osoby s výrazným zdravotním postižením v pobytových a rekvalifikačních střediscích v rámci celé republiky, jako je například keramická výroba, košíkářská výroba, zvukový design, masér pro zrakově postižené, obsluha počítačů pro zrakově postižené a podobně,“ vyjmenovala Blažková.

V Moravskoslezském kraji od červa roku 2006 až do letošního září probíhá také projekt ESF nazvaný Příprava na práci, který je určený právě osobám se zdravotním postižením. „V okrese Nový Jičín bylo prozatím do projektu zařazeno 66 osob. Mezi nabízené aktivity projektu patří například pracovně - profesní diagnostika, individuální poradenství, motivační program, kurz základů obsluhy a další specifické rekvalifikace a vytváření dotovaných pracovních míst,“ uzavřela Blažková.

O štěstí v zaměstnání hovoří Erik Špaček (32 let) z Nového Jičína, který je od svých jedenácti let trvale upoután na invalidní vozík. Již šest pracuje v jedné účetní soukromé firmě v Šenově u Nového Jičína. „Každý den pro mě z práce přijedou autem a z ní mě také dovezou až domů. V práci vypisuji a kontroluji doklady našich klientů, správnost účetních zápisů a podobně. Jsem rád, že mám práci. Neumím si představit, že bych jen seděl doma a nic nedělal. Život bez práce je těžký,“ dodal Špaček.

Autor: Ellen Weissbrodová

15.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení