Stalo se to v pátek 22. června v časných ranních hodinách, starosta Adam Hanus hned v pondělí podal na policii trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli poškození cizí věci. „Urážka a projev vandalismu,“ tlumočila postoj vedení města mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková.

Škodu samospráva nevyčíslila. „Rozsah znečištění nebyl velký, zvládli jsme to vyčistit vlastními silami,“ vysvětlila mluvčí radnice.

V tomto případě však podle ní nejde jen o materiální škodu. „Již dříve jsme řešili, že sochu někdo pomaloval rtěnkou nebo zmrzlinou, ale tentokrát to nešlo dolů úplně lehce. Kamerový záznam byl předán policii, která bude provádět úkony ke ztotožnění pachatele,“ vzkázala Macháčková. Podle dostupných informací policisté zatím vandala nevypátrali.

„Jsme velmi rádi, když socha Emila Zátopka žije s naším městem. Lidé jí v zimě nasazují čepice a šály, nebo v létě chrání Zátopkovi zrak slunečními brýlemi. To je všechno v pořádku. Současný čin je ale přes čáru,“ vzkazuje radnice ústy Lucie Macháčkové.

Odsuzující komentáře se objevily i na sociálních sítích: „Takový ani netuší, co musel Ťopek v životě udělat, aby dosáhl toho, co pro Československo a Kopřivnici zvlášť dosáhl. Měl jsem možnost se osobně setkat jak s Emilem, tak s Danou. Emil byl správný chlap, opravdu, žádný namistrovaný frajer. Neomlouvá toho spratka nic.“

Bronzová socha Emila Zátopka byla na prostranství mezi kulturním domem a městským úřadem v Kopřivnici odhalena v září roku 2022 při příležitosti 100. výročí Zátopkova narození.