Stromy padly za oběť rekonstrukci autobusového nádraží, jejíž součástí je i stavba supermarketu. Ten bude stát nejen na pozemku společnosti Connex Morava, ale i na soukromých pozemcích na ulici Pod Morávií. Právě na nich rostly léta jabloně, hrušně, třešně, švestky, tři smrky a majestátný ořech. „Když mám o tom mluvit, napadají mě jen samé vulgarismy,“ omlouvá se důchodce Stanislav Pešat (71 let), kterému většina z pokácených stromů patřila.
Nad rozhodnutím kopřivnických úředníků jen nechápavě kroutil hlavou. „Nikdy jsem neslyšel o tom, že by se v tomto období mohly kácet stromy.“ Podle Hynka Rulíška, vedoucího odboru životního prostředí v Kopřivnici, to prý ale možné je. Uvedl to v prohlášení pro Kabelovou televizi Kopřivnice. „Zákon to vzhledem k rozsahu a významu stavby povoluje,“ tvrdil a pokračoval: „Žádost o povolení kácení jsme dostali v březnu. Povolili jsme ho s podmínkou, že se provede až po nabytí právní moci stavebního povolení a při zahájení prací na stavbě.“
Takové vyjádření považuje Pešat za špatné. „Tomu se mohu jen smát. Mně samotnému řekli, že kdyby se kácelo později, tak by nebylo Tesco, které tady má stát, postaveno včas,“ poukázal. Důchodcovy výtky nezmírnilo ani ujištění, že investor provede na své náklady náhradní výsadbu. „Říkám, že jde o cynismus, a nebojím se mluvit ani o korupci. Sama úřednice, která musela rozhodnutí podepsat, mi potvrdila, že na ni byl vyvíjen tlak,“ prozradil rozhořčeně Pešat.
Rulíšek nezapřel, že tlak na jeho podřízené vyvíjen je. „Denně musí kromě další práce vyřídit řadu žádostí, podnětů a požadavků občanů, podnikatelů a institucí, a to ve velice krátkých termínech.“ Korupci ale v případě ovocných stromů striktně odmítl. „Proti tomu se musím zásadně ohradit,“ uzavřel vedoucí odboru životního prostředí.