"Podle informací velitele českého USAR odřadu je v naší lokaci bezpečnostní situace v pořádku, na místě je policie i četnictvo, část armády nebo jejích složek má tábor hned vedle nás. Probíhá úzká spolupráce, ke konfliktům nedochází," uvedl v sobotu v poledne Jakub Kozák v reakce na ukončení činnosti rakouského týmu ve vztahu k bezpečnosti.

Český záchranný tým, z něhož zhruba polovinu tvoří hasiči Moravskoslezského kraje, zasahuje ve městě Adiyaman. K sobotnímu ránu vyprostil již celkem 32 těl, bohužel bez známek života. Současně ale mají čeští záchranáři na svém kontě také dva zachráněné životy, na záchraně třetího se pak podílela také česká kynologická skupina. Páteční hrdinkou se stala fenka Terezka, která "vyštěkala" místo, kde se nacházela ještě žijící žena - více zde.

Petr Fiala v ostravském hotelu Clarion, sobota 13. ledna 2018, 28. kongres ODS.
Do Ostravy dorazí premiér Fiala. Otevře kampus a navštíví i další místa

"Naše rychlá kynologická skupina v noci vyjela na dvě místa na žádost ostatních odřadů. Jednou jsme pomohli konzultovat postup při vyprošťování živé zavalené osoby, podruhé jsme prohledávali sutiny. Zásah na místě byl nicméně nebezpečný. Přímo nad troskami je vysoká budova, nakloněná a hrozí pádem. Místní autority řeší stabilizaci pomoci těžké techniky," popsal dále Jakub Kozák dění na místě s tím, že do večerních hodin je předběžně v plánu dokončit zásah u dvou šestipodlažních domů.

"Tyto domy řešíme prakticky od začátku našeho nasazení, měli bychom je mít kompletně prohledané. S koordinátorem zásahu se scházíme denně, už na základě našeho plánu připravují další sektory k zásahu, s veliteli ostatních odřadů se setkáváme na denní bázi, sdílíme informace, plánujeme postupy - tým je zatím stále bez úrazu, počasí se nemění, v noci je mráz," dodal závěrem Kozák.

Komentář Jiřího Němčíka, velitele českého USAR týmu:

Zdroj: Youtube

Poděkování a slova uznání na adresu českého týmu jsou slyšet z mnoha stran, osobní vzkaz záchranářům do Turecka poslal i generál Petr Pavel.

K TÉMATU

Kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci pozastavili záchranné práce v Turecku rakouští a němečtí záchranáři. Zůstávají na základně v provincii Hatay. Její hlavní město je od Adiyamanu vzdálené téměř 300 kilometrů.

Střídání směn psů v kynologické skupiny v Turecku.
Český USAR tým v Turecku zachraňuje první životy, hasiči z MS kraje jsou u toho

Bezpečnostní situace se v uplynulých hodinách v provincii Hatay zhoršila, řekla agentuře DPA také německá Agentura pro technickou pomoc (THW) a humanitární organizace I.S.A.R Germany. „Zdá se, že důvodem je mimo jiné nedostatek potravin a obtížné zásobování vodou v oblasti zemětřesení,“ uvedly obě společnosti - více zde.