S transportem pomáhala turecka armáda a letouny CASA, těžké vybavení se přesunulo pozemní cestou pomocí nákladních vozů.

Česká republika nabídla Turecku svůj těžký USAR tým (Urban Search And Rescue) už v pondělí ráno a země pomoc přijala. Tento tým je předurčen pro vyhledávací a záchranné práce v obydlených oblastech, zejména po zemětřeseních.

Nakládka letadla, se kterým do Turecka zasaženého zemětřesením odletí speciální tým vycvičený na vyhledávání osob v sutinách, 6. února 2023, Mošnov.
OBRAZEM: Zemětřesení v Turecku. Tým hasičů z MS kraje vyrazil pomáhat

"V rámci přípravy k vyslání prošli příslušníci USAR týmu lékařskou kontrolou a začali balit potřebné vybavení. Jakmile byly potvrzeny časy přistavení letadel, byl zahájen přesun osob a vybavení na jednotlivá letiště. Byla využita pomoc letiště Václava Havla Praha, HZS letiště Václava Havla a letiště Leoše Janáčka Ostrava," popsala začátek přesunu mluvčí HZS Moravskoslezského kraje Kateřina Langerová.

Těžký USAR odřad se skládá z téměř sedmi desítek osob: velitele týmu, zástupce velitele, styčných důstojníků, záchranářů, lékařů a kynologů se psy. Většinu týmu tvoří příslušníci HZS Praha (29) a HZS Moravskoslezského kraje (30), dále byli do týmu zařazení kynologové ze Záchranného útvaru HZS ČR, HZS Libereckého kraje, HZS Pardubického kraje, sdružení SIRIUS a Městské policie Praha.

"Tým byl doplněn o dva lékaře z Úrazové nemocnice Brno a jednu ženu (kynolog). Přepravují s sebou vybavení o celkovém objemu 100m3 a hmotnosti 25 tun. Dále byl tým je doplněn o tlumočníka. Letadla vystartovala z Ostravy v 17:54 hod. a z Prahy v 19:45 hod. Předpoklad příletu do ADANY je v po 23 hodině místního času. Po příletu bude navázán kontakt s místními záchranáři a českému týmu bude určeno místo nasazení," dodala Kateřina Langerová. 

Český USAR si sebou odvezl veškeré vybavení nejen pro záchranné práce, ale i ubytování a stravu, a to až na 10 dní,

Česká republika tak vyslala poprvé v historii těžký USAR tým, v minulosti byl vyslán střední USAR na pomoc v souvislosti s výbuchem v Libanonu, zemětřesením v Nepálu, Pákistánu nebo Íránu.

"Díky spolupráci všech zainteresovaných se ho podařilo tým vyslat do 10 hodin od akceptace nabídky pomoci," uvedla Langerová.

Pohled na zemětřesením zasažené turecké město Iskenderun
Při zemětřesení v Turecku a Sýrii zemřely tisíce lidí. Počet obětí nadále roste

Český těžký USAR tým je týmem, který byl klasifikován mezinárodní poradní skupinou pro vyhledávání a záchranu osob při OSN (INSARAG). Česká republika tímto patří mezi země, které nejrychleji reagovaly a vyslala na pomoc těžký USAR tým

K tématu
Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 4800. Jak dnes uvedl Turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD), v Turecku zemřelo nejméně 3381 lidí. Právě zde pomáhá také český záchranný tým.Pondělní zemětřesení o síle 7,8 stupně v Turecku zasáhlo deset provincií a postihlo oblast, kde žije přibližně 13,5 milionu lidí. Podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jde o největší zemětřesení od roku 1939. Podle úřadu AFAD se v zemi zřítilo nejméně 5775 budov.Zraněných je v Turecku nejméně 20.426 lidí. V Sýrii podle dřívějších údajů agentury AFP zemřelo 1444 lidí. (ČTK)