Starají se o zatoulané, opuštěné a nechtěné psí mazlíčky a dávají jim druhou šanci na nový život. Řeč je o útulcích pro psy, záchytných stanicích a kotcích, kterých na Novojičínsku funguje hned několik. Útočiště zde nacházejí pejsci například ve Studénce, Fulneku, v Loučkách u Oder, Bílovci a stejně tak i v kopřivnické části Vlčovice.

Tento útulek je zároveň i největším v okrese, protože poskytuje zázemí nalezeným psům nejen v Kopřivnici, ale také v širokém okolí, od Nového Jičína přes Frenštát pod Radhoštěm až po Příbor. A právě kopřivnický psí útulek si v letošním roce připomíná velké kulaté výročí.

Jeho výstavba totiž započala přesně před dvěma desítkami let, v roce 1997, v blízkosti hlukové dráhy, kde postupně „vyrostla“ necelá třicítka kotců s výběhem a hospodářská budova nutná pro obsluhu tohoto zařízení.

Na své první obyvatele nemusel útulek dlouho čekat, přivítal je ještě v témže roce. „V létě toho roku přišly na Moravu povodně, a tak jsme v našem útulku také přivítali první čtyřnohé obyvatele, konkrétně z Krnova. Tamní útulek byl totiž totálně pod vodou,“ zavzpomínal na začátky útulku Jan Müller, velitel Městské policie Kopřivnice, která ho má na starosti.

JSOU NA WEBU

Od doby svého vzniku prošlo zařízením už zhruba čtyři a půl tisíce psů, kteří se v kotcích ale příliš dlouho nezdržují. Jedním z důvodů je například to, že útulek aktivně funguje na webových stránkách, a tak si do Kopřivnice jezdí pro psy lidé z celé České republiky, výjimečně i ze zahraničí.

„To, že sem přijedou lidé z druhého konce naší země není až tak neobvyklé, ale osobně si pamatuji pár, který si pro psa přijel až z Německa,“ potvrdil velitel kopřivnických strážníků a dodal, že špatně se nemají ani jedinci, kteří zatím zůstávají v péči útulku. Funguje zde totiž takzvaná venčící služba, díky níž se mohou pejsci s dobrovolníky anebo s dětmi z kroužků patřičně vyřádit venku na procházce.

A právě u příležitosti letošního dvacátého výročí od otevření tohoto zařízení poděkoval před pár dny nejen těmto dobrovolníkům, ale především kopřivnickým městským strážníkům za léta bezproblémového fungování útulku místostarosta města Stanislav Šimíček.

Dobrovolníků, kteří do útulku pravidelně docházejí, anebo mu jakýmkoli způsobem pomáhají, si cení také velitel Městské policie Kopřivnice.

„Bez jejich pomoci bychom fungování útulku jen stěží zajistili v takové míře, v jaké funguje nyní,“ poznamenal Jan Müller s tím, že kromě zájemců na venčení pejsků spolupracují také s veterinářem a s dobrovolným sdružením na pomoc psům.