Na Novojičínsku jsou tři místa, kde fungují oficiální útulky pro psy. Městský útulek pro psy v Odrách i Městský útulek pro psy Radar ve Studénce slouží výhradně pro potřeby zmíněných měst, největší útulek, Útulek pro psy Kopřivnice-Vlčovice, slouží pro potřeby Kopřivnice, Nového Jičína, Frenštátu pod Radhoštěm a Příbora. Všechny tyto útulky mají webové stránky, na nichž lze vidět současný stav i samotné psy se stručným popisem a podmínkami pro jejich přijetí nebo vyzvednutí.

Případní zájemci mají z čeho vybírat, neboť všechny útulky jsou plné. „Včera večer nám dovezli dalšího psa, takže jich teď máme třináct,“ sdělila v úterý 1. listopadu dopoledne Marie Mecová, která spravuje oderský útulek. Podle ní je letošní rok, co se týče nálezů bezprizorních psů, zatím nejhorší, jaký zažila. „Lidi se toho zbavují. Myslím si, že to je hlavně z ekonomických důvodů,“ zmínila se Mecová.

Eva Ďuláková, která má na starost Městský útulek Radar ve Studénce rovněž konstatovala, že je v útulku plno. „A je to setrvalý stav, je to tak již delší dobu. Jakmile nějaký pes odejde, přibude další. Momentálně máme dvanáct psů,“ upřesnila Ďuláková.

Největší útulek na Novojičínsku, ten kopřivnický, má kapacitu padesát míst. I tam je v současné době plno. „Přes rok byla období, kdy se to malinko uvolnilo, že si lidé nějaké pejsky brali, ale pak se to zase doplnilo, protože sem posílali psy z těch ostatních měst,“ uvedl Dalibor Klement, zástupce ředitele Městské police Kopřivnice, která útulek spravuje.

Podle Klementa bývala do roku 2009 období, kdy byla kapacita naplněna jen z padesáti procent. „Třeba v létě byl útulek poloprázdný,“ poznamenal Klement a dodal, že po záplavách v roce 2009 se kapacita naplnila na sto procent a tento stav s mírnými výkyvy trvá. Někdy je to i více, než na co dostačuje kapacita. „Možná je to proto, že v současné ekonomické situaci už to někteří lidé neutáhnou, a také se nám občas objevují pejsci, kteří by potřebovali veterinární péči, protože jsou nemocní. Je možné, že se jich lidé zbavují kvůli tomu, že mají obavy z toho, že budou za léčbu platit velké peníze. Tak toho pejska vykopnou, v lepším případě nám ho třeba hodí přes plot,“ uzavřel Klement.