Plně obsazené kotce malými i velkými psi, kteří se buďto zatoulali nebo je jejich majitelé ponechali svému osudu, v tom lepším případě přímo u útulku, v tom horším, uvázané v lese s miskou vody. Taková je současná situace v útulcích na Novojičínsku. Jejich správci by uvítali věcné i finanční dary pro zvířata, aby mohla lépe přečkat nadcházející zimní měsíce.

Například útulek v oderských Loučkách by uvítal hlavně deky. „Máme jich pár od starých lidí, ale potřebovali bychom další. Stačí staré a trochu roztrhané nebo děravé. Taky bychom přivítali nějaké hračky,“ vypočetla ošetřovatelka Marie Mecová. Zároveň zmínila, že kapacita útulku je o dost překročena. Původně měly být záchytné kotce pro pět psů, v současné době se jich tam tísní jedenáct. Letos se lidé zbavují hlavně velkých plemen, jako kříženců s labradorem, asijských plemen a dalších. V útulku byl ubytován také mastif, ale ten už našel novou rodinu. „Zrovna včera tady přivedli pitbula v hrozném stavu. Visela z něho kůže a byl podvyživený, museli jsme ho uspat,“ poznamenala smutně Mecová. Oderský útulek lze kontaktovat na čísle 556 768 180 nebo přímo na čísle Marie Mecové, 732 252 143, kde je možno získat bližší informace o psech.

Jedním z dalších útulků v bývalém okrese Nový Jičín je ten ve Studénce-Butovicích, s názvem Radar. „Potřebovali bychom deky, jídlo máme. Jsme úplně obsazení,“ konstatoval pracovník útulku Kopčan. Nejčerstvějšími obyvateli útulku jsou dvě štěňata, fenky křížence labradora, které se sem dostaly 12. listopadu.

Od října roku 2009 mohou obyvatelé Studénky přispívat na chod útulku pomocí zvláště zřízeného bankovního účtu s číslem 19-924801/0100, variabilní symbol 1014003121. Do května tohoto roku darovali obyvatelé touto cestou zhruba šest a půl tisíce korun.

Kopřivnický útulek se stará asi o třicet psů, přičemž menší psi jsou po dvou až třech v kotci dohromady. Provoz je hrazen nejen z rozpočtu města, ale také díky sponzorským darům. „Krmivo, ani deky nepotřebujeme, máme vytápěné boudy,“ vysvětlil Dalibor Klement, zástupce velitele Městské policie Kopřivnice, která útulek spravuje. „Lidé, mající finanční problémy, k nám dávají malé i velké psy. Většinou proto, že jsou zvířata například nemocná a potřebují veterinární péči, která není levná, nebo jsou to také březí fenky,“ zmínil Klement.

Své záchytné kotce má i Fulnek. V současnosti tam svůj přechodný domov nalezlo šest psů. „Hodily by se nám deky i granule pro psy,“ přiznala Martina Dočkálková z odboru územního rozvoje a životního prostředí. Fotografie psů lze nalézt na internetových stránkách města www.fulnek.cz. Informace je pak možno získat na telefonním čísle 556 770 882.