Diskuze na téma pití alkoholu na veřejnosti se rozvinula mezi příborskými zastupiteli už před pár týdny. Ti, co se staví za zákaz alkoholu připomněli sousední Kopřivnici, kde vyhlášku o místním pořádku schválili před necelým měsícem. Jedním z nejbolavějších míst Příbora, kde by měl platit zákaz co nejdříve, je městský park. „Přikláněl bych se k jednoznačnému zákazu,“ potvrdil Stanislav Janota (SNK – Příbor je náš domov).

Také další zastupitelé by nejen pro zákaz pití alkoholu v parku zřejmě zvedli ruce. „Pochopitelně při akcích pořádaných městem by musela být výjimka,“ připojil místostarosta Bohuslav Majer (ČSSD). Upozornil ale na to, že pokud bude něco zakázáno, musí být i kontrolní mechanismus. „Zákaz bez ničeho je o ničem.“ Podle Františka Bergera (KSČM) je důležité se zamyslet nad tím, zda problém alkoholu, například v parku, je tak velký, že je nutné ho řešit vyhláškou. „Abychom kvůli pěti, deseti lidem nevytvářeli vyhlášku. Ale to se týká jenom parku. Pití alkoholu na veřejnosti je samozřejmě problém,“ poznamenal.

Starosta Milan Strakoš (ODS) má za to, že nelze hovořit jen o zákazu. „Nemůžu říct, že jsem jednoznačně pro zákaz. Protože při vyřešení jednoho problému nastávají problémy další. Ta určitá skupina lidí se bude chtít někde scházet, bude se chtít bavit tak, jak se baví, takže budeme muset vyřešit i tento problém,“ vysvětlil.

Radní už zadali přípravu vyhlášky o zákazu konzumace alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích města městským strážníkům. „Nemáme samozřejmě zájem pokutovat každé porušení budoucí vyhlášky. Sankce bychom rádi udělovali jen při opakovaném porušení nařízení,“ přiznal velitel příborských strážníků Libor Bolom. Kromě parku by zákaz měl zřejmě platit v centru města, v okolí nádraží a na dalších, veřejnosti hojně navštěvovaných místech.