Společné zpívání začne jako každým rokem v 18 hodin. Zpravidla v každém místě si ale organizátoři vymyslí program, který začne dříve, někde třeba jen půl hodiny, jinde déle. Už při něm ale mají účastníci možnost se rozezpívat, aby se pak úderem 18. hodiny stali součástí obrovského celorepublikového sboru, k němuž se každoročně přidávají krajané z různých jiných zemí světa. V tu chvíli každý z účastníků zapomíná na předvánoční shon a vychutnává si pocit sounáležitosti s něčím výjimečným.

Letos se bude zpívat těchto šest vánočních písní a koled: Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma, Narodil se Kristus Pán, Pásli ovce valaši, Rolničky a Veselé Vánoce. Kompletní texty těchto koled najdete na webu www.ceskozpivakoledy.cz, kde je ve formátu pdf ke stažení zpěvník. V den konání texty také vyjdou ve všech regionálních vydáních Deníku.

Koláž, vánoční stromky, Novojičínsko, rok 2023.
Vyberte nejhezčí vánoční strom na Novojičínsku

Na uvedených webových stránkách lze také najít interaktivní mapu se seznamem míst, kde se účastníci mohutného celorepublikového „sboru“ potkají. Kdo má zájem, má možnost vyplnit jednoduchý formulář a přihlásit další místo v okolí svého bydliště.

Z míst na Novojičínsku již povedli registraci Kunín, Kopřivnice, kde se budou vánoční koledy zpívat u vánočního stromu v Sadu Dr. E. Beneše, Příbor, kde bude zpívání před rodným domem S. Freuda. Přihlášen je i Bilovec, kde akci organizuje Pěvecký sbor Bílovec. Tam také zazpívá za doprovodu Dechového souboru Rozmarýnka Bílovec.

Premiéra v Trojanovicích

Přihlásila se také obec Trojanovice, kde se bude zpívat na návsi u informačního centra a vůbec poprvé. Již tradičním účastníkem je o Klub důchodců v Hodslavicích. Zpívat se bude také v Odrách, a to již poněkolikáté.

Zámek Kunín - 8. prosince 2023.
Kastelán zámku v Kuníně převzal památkářského Oskara

Každoročně jsou také místa, která organizátoři neregistrují, přesto se tam akce koná. Jedním z nich je Nový Jičín, kde se koledy začaly zpívat už v druhém ročníku a tradice tam přetrvává dodnes. Tahounem jsou po celá ta léta přípravné sbory PS Ondrášek. Sbormistr Josef Zajíček každoročně prokazuje, že je mistrem svého oboru, když dokáže dirigovat nejen mladé pěvecké naděje ale také několikasethlavý sbor pod pódiem.

Naopak zcela komorní atmosféru mívá zpívání v Domově Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm, který, ač také není registrován, se akce Česko zpívá koledy účastní už od třetího ročníku. „Letos se o hudební program postarají sestřičky a pečovatelky. Zúčastní se samozřejmě klienti našeho domova, kteří budou mít zájem,“ sdělil pro Deník ředitel Domova Hortenzie Marian Žárský s tím, že si rovněž zazpívá.

Autobusová zastávka MHD v Novém Jičíně - 8. prosince 2023.
Nový jízdní řád v Novém Jičíně. MHD má mapku jako pražské metro

Nápad, kdy se lidé sejdou, aby si společně užili předvánoční čas bez shonu, ve frontách v obchodních centrech, ale naopak při milé příležitosti společném zpívání vánočních koled, se zrodil v západních Čechách před 13 lety. Díky Deníku se rozšířil do celého Česka a stal se oblíbenou každoroční tradicí. Například v roce 2019 se na Novojičínsku do této akce zapojili lidé na 17 místech, což je rekord, který zatím nebyl překonán.

Akci znají i za hranicemi

Akce Česko zpívá koledy už také dávno přesáhla hranice České republiky. Běžně se připojují lidé na Slovensku a každoročně se k ní připojují i krajané v různých částech světa. Zpívá se v Americe, Řecku, Turecku nebo ve Španělsku. „Koledy se dokonce rozezněly i v hlavním městě Kataru,“ prozradila Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku.

Kdo má chuť aspoň na chvíli vyměnit předvánoční za příjemné chvíle strávené se stejně naladěnými lidmi, určitě by se měl do akce Česko zpívá koledy zapojit. Zpívá se ve středu 13. prosince od 18 hodin.

Vánoční poutákZdroj: Redakce

Své příspěvky můžete posílat na e-mail vanoce@denik.cz - těsíme se.