Jen na krajských silnicích se škody vyšplhaly na částku téměř půl miliardy korun. V některých místech okresu velká voda vzala část vozovky, jinde strhla mosty a motoristé tak museli jezdit přes několika kilometrové objížďky, aby se dostali do svého cíle.

Zřejmě největší komplikace nastaly na silnici první třídy I/57, která byla na Novojičínsku uzavřená na dvou místech. Mezi Novým Jičínem a Hodslavicemi napáchal živel obrovské škody a vjezd zde měli povolený pouze vozidla záchranného integrovaného systému (IZS) a lidé, mající zde trvalé bydliště.

Na to doplatily obce jako Rybí, Štramberk, Ženklava či Mořkov, přes které byla od 27. června vedena objízdná trasa.

Voda narušila statiku mostu přes Odru

Silnice I/57 byla neprůjezdná také za Kunínem, kde živel narušil statiku mostu přes Odru. Nejprve byla komunikace směrem na Hladké Životice neprůjezdná pro všechna vozidla, později pouze pro nákladní dopravu. Od 3. července nastaly na stejné silnici komplikace také ve Stachovicích, místní části Fulneku.

„Z důvodů propadlé krajnice byl provoz z Fulneku směrem na Hladké Životice převeden do protisměru v zúžených jízdních pruzích,“ informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na svých internetových stránkách.

Zavřený šestikilometrový úsek byl také mezi Novým Jičínem a Mořkovem, povodeň se totiž vyřádila podél toku řeky Jičínky, především v obci Životice u Nového Jičína. Všechny silnice měly být podle původních plánů otevřeny již na konci července, avšak ŘSD lhůtu prodloužilo do pondělí 3. srpna.

Některé komunikace prochází celkovou opravou

Pokud nebudou uzavírky na poslední chvíli opět prodloužené, v provozu by v úterý měly být i všechny komunikace kolem Jeseníku nad Odrou, a také vozovka mezi Starým Jičínem a Starojickou Lhotou, kde se kus cesty propadl.

Ovšem, doprava se na Novojičínsku do starých kolejí ještě zdaleka nevrátí. Na mnoha místech povodní postižených oblastí prochází povrchy komunikací kompletní rekonstrukcí, cestáři obsadili také okresní dopravní tepnu.

„V Příboře, v délce přibližně sedmdesáti metrů, probíhá uzavírka pravého jízdního pruhu ve směru na Frýdek-Místek. Provoz bude veden v druhém jízdním pruhu, z důvodu výstavby nového mostu přes silnici I/48,“ sděluje ŘSD s tím, že omezení bude trvat až do prosince.