VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úterý 18. května na Novojičínsku

Novojičínsko - Stav ohrožení v pondělí sice pominul, ale meteorologové varovali před dalšími dešti. Vodní toky na Novojičínsku byly na prvním a druhém stupni povodňové aktivity.

18.5.2010
SDÍLEJ:

Starostka Bílovce Sylva Kováčiková a místostarosta Miroslav Kratochvíl sledují situaci v Údolí mladých.Foto: Jiří Velký

15.20 Vlak R 838 směřující do Brna hl. nádraží má 67 minut zpoždění. Pravidelný odjezd ze Studénky bývá ve 14.02 hodin. (mil)

15.00 Novojičínský tiskový mluvčí, Josef Gabzdyl: V Novém Jičíně zavládl poprvé od neděle relativní klid. Řeka Jičínka po nočním krátkém vzrůstu hladiny rychle klesala až na první povodňový stupeň, tedy stav bdělosti. Vinou srážek se v odpoledních hodinách začala řeka zvedat, ale zatím jen o zhruba patnáct centimetrů, což nezpůsobuje žádné problémy. Na menších tocích, například na říčkách Grasmanka nebo Zrzávka, byl pokles podobný. Příznivý vývoj byl zaznamenán i na retenčních nádržích Kacabaja v Hodslavicích na Zrzávce a ve Starém Jičíně na Grasmance.

Kvůli předpovědi dalších dešťů ale stále obyvatele vyzýváme k ostražitosti, městští policisté řeky pravidelně obhlížejí, v případě zhoršení by se opět velmi rychle sešla povodňová komise.

Případné škody letošních květnových záplav nebudou vysoké, určitě zcela nesrovnatelné s loňskou bleskovou povodní, kdy jen na městském majetku byla škoda vyčíslena na více než 80 milionů korun.

14.30 Vlak IC 542 Leoš Janáček, který má namířeno do Prahy, má 241 minut zpoždění. Pravidelný odjezd ze Studénky bývá v 10.19 hodin. (mil)

13.12 Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje zřídil krizovou linku humanitární pomoci. Telefon: 950 730 730 E-mail: povoden@hzsmsk.cz

Linka je určena pro občany i firmy, kteří (které) nabízejí humanitární pomoc postiženým lidem v souvislosti s povodněmi v Moravskoslezském kraji.

11.20 Povodí Odry: Odra v Bartošovicích, Bílovka v Bílovci jsou nad druhém povodňovém stupni. Husí potok ve Fulneku, Odra v Odrách, Lubina v Petřvaldě a Jičínka v Novém Jičína hlásí první stupeň povodňové aktivity. Sedlnice v Sedlnicích dosáhla normálního stavu. (mil)

11.00 Vlak EC 148 Jan Perner, který má namířeno do Prahy hl. nádraží má zpoždění 155 minut. Pravidelný odjezd ze Suchdolu nad Odrou bývá v 8.24 hodin. (mil)

10.52 Také v Bílovci velmi nebezpečně kolísá hladina některých potoků. Jsou to zejména Bílovka a Sezina, které se nacházejí mezi 2. a 3. stupněm povodňové aktivity. „Hrozí bezprostřední ohrožení povodní zatím v malém a lokálním rozsahu,“ upozornila starostka Bílovce Sylva Kováčiková. S ohledem na předpovědi, které poukazují na další dešťové srážky, nabádá město své obyvatele k ostražitosti. „Žádáme občany, aby zajistili své nemovitosti a domácí zvířata a případně se připravili na další zvýšení hladin toků Bílovka a Sezina,“ uzavřela Kováčiková. (vru)

10.44 Policie ČR:

Uzavřené silnice:

silnice č. 4804 Jistebník - Košatka 2,5 km – stále v obou směrech neprůjezdná

na ulicích Družstevní a Nádražní ve Studénce je na silnici voda a tyto ulice jsou uzavřeny

silnice III/46411 ve směru od Lubojat na Tísek je uzavřena v obou směrech z důvodu popadaných stromů na silnici

Silnice, které jsou již sjízdné:

silnice č. 4805 Petřvald – Petřvaldík 1,1 km – v obou směrech průjezdná

Na některých místech silnic, nejen v blízkosti vodních toků, je stále tekoucí voda a kaluže, ale jsou se zvýšenou opatrností sjízdné.

Pro zjištění aktuální dopravní situace byla již od pondělí zřízena informační linka 596 110 927 .

10.25 Vlak R 832 Ze Suchdolu nad Odrou do Brna hlavního nádraží má zpoždění 130 minut. Plánovaný odjezd ze Suchdolu byl v 8.07 hodin. (mil)

10.00 Problémy s elektřinou mají stále ve Vrchách, kde padající stromy narušily přívod proudu. Obnovení dodávky je naplánováno na 12. hodinu. Z důvodů povodní museli energetici vypnout distribuční trafostanici ve Studénce. Učinili tak na žádost majitele. (vru)

9.30 Policie ČR: Dopravní policisté neustále monitorují situaci a průběžně zajišťují regulaci dopravy a průjezdnost na kritických místech. Policisté provádí monitoring rovněž z vrtulníku. Dálnice D1 je průjezdná. Pouze na 366 km, sjezd a nájezd na dálnici ve Vrbici je neprůjezdný. Dále na 361 km dálnice, exit Ostrava centrum, musí řidiči využít nadjezdu na mimoúrovňovém křížení. Stejná situace je na mimoúrovňovém křížení exit Ostrava Vítkovice, tj. 354 km dálnice D1. V obou případech je situace řádně označena dopravním značením.

I nadále je funkční informační linka 596 110 927, kde je možné zjistit aktuální dopravní situaci v kraji. Jen pro upřesnění, obsluha linky monitoruje silniční dopravu, nelze na ní zjistit spojení na železnici. I nadále apelujeme na všechny řidiče, aby nepodceňovali situaci a dbali pokynů policistů a dopravního značení. Za včerejší den přijali kolegové operačního střediska v našem kraji oznámení o 29 dopravních nehodách, které se obešly bez smrtelných nebo těžkých zranění. Byli-li účastníci těchto nehod zraněni, tak pouze lehce.

9.29 Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal doplňující zprávu ke své dřívější výstraze. Podle nových informací by se zítra mohly vrátit vydatné deště.

„V Beskydech a jejich nejbližším okolí spadne do půlnoci z úterý na středu dvacet až 70 milimetrů. V dalších oblastech od pěti do 30 milimetrů. K výraznějšímu slábnutí srážkové činnosti by mělo docházet během středečního dne. Na menších vodních tocích v zasažené oblasti dochází i nadále k pozvolným poklesům nebo jsou rozkolísané. Menší levostranné přítoky však zaznamenaly vlivem srážkové činnosti vzestupy. Vzhledem k přetrvávajícím srážkám lze očekávat další vzestupy s možným dosažením dalších stupňů povodňové aktivity. Očekávaná srážková činnost by měla ve druhé polovině noci, dle předpovědi meteorologických modelů, pravděpodobně přechodně zeslabovat. Avšak její intenzita by mohla opět zítra dopoledne zesílit. Předpokládané srážky mohou rovněž opětovně zvýšit aktuálně klesající hladiny menších toků zejména v Beskydech a jejich podhůří. Jejich míra však bude závislá na intenzitě srážek. V níže položených profilech očekáváme vlivem dotokových poměrů v povodí vzestupy hladin ¬ – například Odra v Bohumíně, Bečva v Dluhonicích či Opava v Děhylově,“ uvádí se ve výstraze ČHMÚ.

Varování se týká i polomů. „Mimo povodňového nebezpečí hrozí při kombinaci podmáčené půdy a čerstvého větru i nebezpečí polomů,“ upozorňují odborníci z ČHMÚ. (per)

9.13 Informace Českých drah o situaci na železnici v kraji:Včera ve večerních hodinách byl obnoven provoz na regionálních tratích na Frýdecku a Frýdlantsku. Od včerejší páté hodiny odpolední je neprůjezdný úsek na hlavním koridoru mezi Polankou nad Odrou a Ostravou-Svinovem. Vlaky jezdí odklonem přes Ostravu-Kunčice a Ostravu-Vítkovice. Díky tomu mohou vlaky nabrat 30 – 60 minut zpoždění. Všechny vlaky mimořádně zastavují v Ostravě-Vítkovicích. Komplikace nastaly i na hlavním tahu na Slovensko v Mostech u Jablunkova, kde došlo k prověšení trolejového vedení v délce cca 400 m. Pro cestující v úseku Návsí – Čadca zajišťujeme náhradní autobusy. Správa železniční dopravní cesty pracuje na odstranění závady. Omezení je i v úseku Karviná hlavní nádraží – Louky nad Olší na trati 320, kde je provoz pouze po jedné traťové koleji a cestující musí počítat se zpožděním do 15 minut.

Veškeré informace o mimořádných opatřeních v dopravě na stránkách www.cd.cz/mimoradnosti, případně na zákaznické lince 840 112 113.

O stavu železniční infrastruktury informace na telefonním čísle 725 346 246. (per)

8.47 Policie ČR: Na silnici 46411 mezi obcemi Lubojat a Tísek je komunikace dočasně uzavřena. Vyvrácené a nahnuté stromy ohrožují pádem vozovku. (mil)

8.20

Povodí Odry: Jičínka v Novém Jičíně na prvním stupni povodňové aktivity - stav bdělosti, stejněka tak Odra v Odrách, Sedlnice v Sedlnicích, pouze Lubina v Petřvaldu má druhý stupeň pohotovosti. (mil)

8.17 Policie ČR: Sjízdnost a uzavřené silnice:

silnice č. 4805 Petřvald – Petřvaldík 1,1 km – v obou směrech neprůjezdná

silnice č. 4804 Jistebník - Košatka 2,5 km – v obou směrech neprůjezdná

na ulicích Družstevní a Nádražní ve Studénce je na silnici voda a je uzavřena

některé silnice, nejen v blízkosti vodních toků, jsou částečně pokryty vodou, ale jsou se zvýšenou opatrností sjízdné.

8.00 Na Novojičínsku řeky po ránu klesaly. S výjimkou Odry hladiny všech sledovaných toků na Novojičínsku v úterý 18. ledna k osmé hodině ranní klesaly. Zatímco v Bartošovicích největší řeka na území novojičínského okresu stoupala pozvolna a její hladina byla na 411 centimetrech, což znamenalo za 24 hodin nárůst jen o šest centimetrů, hladina Odry v Odrách stoupala mnohem rychleji. Za dvanáct hodin se zvedla o 25 centimetrů a chybělo jí jen pět centimetrů do II. Povodňového stupně.

V noci poměrně výrazně stoupala hladina řeky Bílovky v Bílovci, která se zastavila na 249 centimetrech ve třetím povodňovém pásmu. V osm hodin ráno již ale byla o dvacet centimetrů níže. Jednu hodinu po půlnoci začala klesat hladina Husího potoka ve Fulneku, od čtyř hodin ráno do osmi hodin klesala hladina řeky Jičínky v Novém Jičíně o půl metru a podobně poklesla hladina řeky Sedlnice v Sedlnicích. Tam to bylo o 34 centimetrů. V tu dobu nebyl ani jednom z toků Na Novojičínsku stav ohrožení, tedy třetí povodňový stupeň. (ipa)

Přečtěte si také:

Pondělí na Novojičínsku

Neděle na Novojičínsku

VÝZVA ČTENÁŘŮM

Zachytili jste povodeň vlastním objektivem? Znepříjemnila Vám velká voda život doma nebo při cestování? Pošlete do redakce Deníku své snímky, videa nebo popis situace na e-mail: milada.soukenkova@denik.cz!

Autor: Milada Soukenková

18.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 26 200 Kč Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná zdravotní sestra v terénní domácí péči. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 15.11.2018, REGISTRACE-osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, Řidičský průkaz skupiny B, práce na PC. Smlouva je vždy nejdříve na jeden rok. V případě spokojenosti pracovníka i zaměstnavatele se dále smlouva prodlužuje na neurčito., Zam. výhody: příspěvek na penzijní připojištění, bonus za věrnost - navýšení dnů dovolené., Kontakt: Monika Pšenicová, tel.: 608 350 518 v době od 8:00 - 15:30, e-mailem: adpoasanj@seznam.cz. Pracoviště: Seniorcentrum oasa s.r.o. nový jičín, Hoblíkova, č.p. 491, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Monika Pšenicová, +420 608 350 518. Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 73 Kč Cukráři (kromě šéfcukrářů) Cukrář/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 14.11.2018; náplň práce: výroba výrobků dle výrobního příkazu, dostavení se do služby dle rozpisu služeb, příprava a zdobení krému, balení a aranžování výrobků, správné rozdělení daného množství jednotlivých druhů těst, výrobky vytvarovat a upéct; v případě zájmu kontaktujte p. Veřmiřovskou telefonicky nebo emailem. Pracoviště: L o m n á spol. s r.o., Střelniční, č.p. 649, 744 01 Frenštát pod Radhoštěm. Informace: Alice Veřmiřovská, +420 556 836 028,731 659 763. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč Svářeči Svářeč CO. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:15.5.2017.A:15.11.2018.Místo výkonu práce Fulnek.Požadované dovednosti:Platný svářečský průkaz CO ZK135W01,praxe ve svařování,znalost čtení výkresové dokumentace.Nabízíme:Příspěvek na stravování,nadstandartní mzdové ohodnocení v závislosti na vykonané práci.V případě zájmu zašlete strukturovaný životopis s popisem profesních zkušenosti na výše uvedený e-mail nebo volejte na číslo:, 730 155 057.. Pracoviště: Nordic steel s.r.o., Masarykova, č.p. 428, 742 45 Fulnek 1. Informace: Petra Sokolová, +420 730 155 057. Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Obsluha CNC strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:26.9.2018.A:15.11.2018. Místo výkonu práce Odry. Požadujeme: Vzdělání minimálně vyučen, praxe v oboru výhodou, pracovitost, znalost čtení výkresové dokumetace, zodpovědnost. Nabízíme: K základnímu platu měsíční prémie, příspěvek na závodní stravování. Zájemci zasílejte životopisy na adresu společnosti nebo na e-mail: personalni@sum-odry.cz. , Osobní pohovor proběhne na základě zaslaného životopisu.. Pracoviště: Sum odry, s.r.o. - pracoviště vítkovská odry, Vítkovská, č.p. 391, 742 35 Odry. Informace: Andrea Pituchová, +420 556 763 566.

Archivní snímky z revolučních událostí listopadu 1989.
7

Listopad 1989 provázely v Ostravě tvrdé střety

Kabelkový veletrh 2018 - předání šeku.
125

Na nemocného Přemečka z Uhlířova se podařilo vybrat rekordní částku

Starostou Nového Jičína se stal Stanislav Kopecký

V poklidné atmosféře a bez překvapení proběhlo zasedání zastupitelstva v Novém Jičíně. Ač se uskutečnilo v nejzazším možném termínu, a na jeho přípravu tak bylo dostatek času, organizačně skřípalo. Nicméně absence české hymny i funkčnosti hlasovacího zařízení u nováčků v zastupitelstvu vyloudily v plné aule novojičínské radnice spíše úsměvy.  

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. listopadu 2018.

Kouzelný podzim lákal k výletům do hor

Beskydy – Babí léto bylo letos doslova pohádkové, což se odrazilo také v návštěvnosti Beskyd. Zvýšený počet turistů v drtivé většině zaznamenaly i horské chaty, do kterých lidé buď přímo mířili, či jen kolem procházeli a zastavili se na občerstvení.

Bleskurychle rozhádaný Krumlov a vtip, který se stal skutečností: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 14. a 15. listopadu 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT