VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Uzemní nemocnice může být řešením, ale

Nový Jičín /AKTUALIZOVÁNO/ - Hodně komplikovaná je situace v některých oborech v souvislosti s odchodem lékařů, kteří se připojili k akci Děkujeme, odcházíme. Kraj vymyslel jisté řešení, To má ale taky svá ale.

12.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Pavel Karban

O tom, že Nemocnici s poliklinikou opustí více než padesát lékařů, Novojičínský deník již několikrát informoval. V úterý 11. ledna jednal hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas s řediteli osmi krajských nemocnic a s ostatními členy vedení navrhl další postup přípravy krizového plánu poskytování zdravotní péče po 1. březnu 2011.

Jedním z řešení by mohly být takzvané územní nemocnice, které by vznikly úzkou spoluprací dvou nemocnic. Na Novojičínsku by se jednalo o Nemocnici s poliklinikou v Novém Jičíně a bíloveckou nemocnici. „Máme výhodu, že bílovecká nemocnice má kupříkladu nové operační sály, ale nemá program. Odešli jim klíčoví lékaři z interny, zůstalo tam pár chirurgů, které my akutně potřebujeme na doplnění stavu. Je už pak na domluvě nás a vedení bílovecké nemocnice, jaký program nastavíme,“ uvedl ředitel novojičínské nemocnice Tomáš Nykel.

Ortopedie ano, či ne?

Program pro bíloveckou nemocnici se nabízí. „Protože letos chystáme generální rekonstrukci operačních sálů a ARO, navrhujeme neakutní operace, nejlépe ortopedické, přemístit do nemocnice v Bílovci. Ulehčíme sálům, které zbudou. Můžeme tak operovat pacienty s nádory,“ naznačil Nykel výhodu případného uvedení návrhu v život.

Přemístěním ortopedických operací z Nového Jičína do Bílovce by podle náměstka ředitele novojičínské nemocnice Miroslava Kobsy neměl pacientům nastat problém. „Jsou to plánované operace, pacienti na ně jdou náležitě připraveni. Předpříprava by byla v novojičínské nemocnici, k výkonu by pacient jel do Bílovce. Převoz mezi Novým Jičínem a Bílovcem není nijak dramatická záležitost, můžeme do toho zapojit naši přepravní službu,“ sdělil Kobsa.

Kobsa záreoveň upozornil, že by se tak v Bílovci určitým způsobem udržela zaměstnanost středního a nižšího zdravotnického personálu,
Jenže právě zachování ortopedie a výkonů s ní spojených možná bude velký problém. S výjimkou primáře podali totiž všichni lékaři z oddělení ortopedie výpověď a bude záležet na nich, případně dalších jednáních vedení novojičínské nemocnice, jak dál. Ortopedie totiž nemocnici přináší nemalé peníze a jejich nedostatek by se mohl projevit jinde. „Nastává paradoxní situace. Jsou oddělení, která mají lékaře, ale nemají pro ně práci. My máme práci, ale tu lékaři nechtějí dělat. Vedení nemocnice splnilo svůj úkol, že zajistilo prostor, prostředky, vybavení i kontrakty s pojišťovnami. Jen není, kdo by to dělal,“ poznamenal Kobsa.

O tom, jak bude vypadat nemocniční lékařská péče ve zmíněných dvou „krajských“ nemocnicích tak rozhodnou příští dny. Pokud budou lékaři pokračovat v tom, co již dnes mnoho lidí nazývá vydíráním, může se stát, že do zdravotnictví v novojičínském okrese poteče mnohem méně peněz a pacienti budou muset za některými výkony absolvovat mnohem delší cestu.

Autor: Ivan Pavelek

12.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení