Na sedmdesát skautů se v sobotu odpoledne sešlo ve skautské klubovně Pagoda v Novém Jičíně. Na programu byl totiž už sedmnáctý ročník Uzlařské regaty, ve které soutěžili děti i mládež ve vázání uzlů a jiných disciplínách. Na akci se sjely skautské oddíly Kopřivnice, Štramberku, Rybího, Suchdolu nad Odrou, Nového Jičína i Frýdku-Místku.

Košile, šátky a odznaky. To jsou jedny z prvních věcí, které se lidem vybaví, když se řekne skaut. I přes nástrahy moderní doby si však tato skupina lidí drží své místo ve společnosti. Jako před desítkami let, i nyní pořádají střediska zájmové aktivity, které mají podnítit fyzickou i psychickou zdatnost dětí. Jedna z takových akcí se konala ve středisku Pagoda v Novém Jičíně. Uzlařská regata prověřila schopnosti skautů uvázat správně požadovaný uzel v časovém limitu.

„Vázání uzlů není jen proto, aby to ty děti uměly, ale aby je dokázaly použít i v praxi. Využívají se například na různých výpravách. Samotné názvy uzlů napovídají, k čemu je jaký uzel vhodný. Například dračí smyčku využívají horolezci na skalách, lodní uzel slouží k přivázání lodi, ambulantní uzel ke zdravotnickým účelům a tak dále,“ rozvedl Václav Dobrozemský, vedoucí střediska. Soutěžilo se v kategoriích Světlušky a vlčata, skauti a skautky a důchodci. „Já jsem tady za Světlušky ze Suchdolu nad Odrou. Nejlíp mi jde dračí smyčka a ambulantní uzel. Budu se snažit být nejlepší, snad to nespletu,“ svěřila se desetiletá dívenka ve stejnokroji skauta.

Po vázání uzlů čekaly skauty tradiční netradiční disciplíny. „Letos jich je devět a jsou zaměřeny na manuální a fyzickou zdatnost a logické myšlení. Jsou to například hádání přísloví, opičí dráha, člověče nezlob se a centryfuga,“ doplnil Dobrozemský. Ačkoli to zní, jako by na půdě Pagody byl malý zábavní park, disciplína centryfuga znamená pouze to, že se skaut asi dvacetkrát zatočí na místě a potom musí provléct nit uchem jehly. Další z aktivit bylo také bingo a večer s kytarou.