Matečné stromy jabloní jsou starší více než 150 let a mají původ právě v Kopřivnici. „Kopřivnický kuželek je přímo kopřivnická lokální odrůda,“ nastínil předseda sdružení Hájenka Dalibor Kvita. „Lipůvka pak má trošku širší oblasti rozšíření a její původ je pravděpodobně někde na Valašsku, někde v oblasti Bílých Karpat. Lipůvku v rámci nějakého mapování máme v Kopřivnicku zatím zachycenou pouze v jednom jediném stromě,“ poukázal Kvita a dodal, že Lipůvka zatím není příliš popsaná. „Až teď se objevil nějaký popis v nově vyšlé publikaci. Takže se dá říct, že až letos je nějaký popis toho, co je vlastně zač,“ uvedl Kvita.

Protože odrůdy jsou velice staré, rozhodli se ekologové vysázet je právě v místě, které má svoji dlouhou historii. „K Fojtství to patří. Je to prostě strom ke staré zemědělské usedlosti,“ řekl Kvita s tím, že několik těchto stromů už vysázeli členové sdružení také v terénu.

Sdružení se tak snaží zachovat místní staré odrůdy ovocných stromů. A výsadbou těchto dvou stromů jejich záchrana nekončí. „V loňském roce se očkovaly další asi dvě stovky jabloní. Tentokrát to bylo více odrůd po menším množství,“ dodal Kvita.