Řekl to dispečer beskydské Horské služby Pavel Masopust. Záchranáři v souvislosti se silným větrem upozorňují na velké závěje, které se vytvořily na hřebenech.

„V Beskydech je momentálně na hřebenech 50 až 70 centimetrů sněhu. Do víkendu má dalších deset ještě připadnout,“ řekl Masopust. Dostatek sněhu je podle něj především v menších areálech. „V provozu je už například středisko Opálená či v Malenovicích,“ doplnil.

Zásah hasičů z nehody bagru.
Převrácený bagr v Ostravici skončil pod mostem, skoro tři hodiny ho vyprošťovali

Provozovatel areálu Ski Bílá na Frýdecko-Místecku Jaroslav Vrzgula řekl, že hlavní sjezdovky budou lyžaři využívat od pátku. „Je to krásná zima. Když je všechno zasněžené, hned to vypadá veseleji,“ usmál se a spokojeně dodal, že na sjezdovkách mají nyní okolo 30 centimetrů sněhu. „Poslední dva dny už máme puštěnou kotvu na jižním svahu. V pátek spustíme sedačkovou lanovku a pod ní dvě sjezdovky,“ upřesnil Vrzgula. Dodal, že od pondělí na jižní sjezdovce začne i večerní lyžování.

Podmínky pro lyžaře jsou podle něj výborné, horší to je ale v případě běžkařů. „Stopy se nám zatím nedaří vytvořit. Sníh je hodně prachový. Navíc je v lesích ještě technika, která stahuje dřevo,“ uvedl. Zahájení provozu na sobotu připravují i dva menší areály v těsné blízkosti Ostravy - Skalka a Vaňkův kopec.

Sněhová nadílka v Beskydech, 12. 12. 2022.
Beskydy pod sněhem, kamiony opět (marně) zkoušely projet na Bílou

Naopak zahájení sezony se zatím nepřipravuje v areálu SkiParku Gruň na Frýdecko-Místecku. „Provoz zahájíme 26. prosince. Momentálně ještě potřebujeme minimálně tři dny na úpravu sjezdovek. Musíme připravit stabilní podklad tak, aby nám vydržel až do března,“ prozradil výkonný ředitel SkiParku Gruň Kemal Rušitovič.