Česká republika a Irsko patřily dlouhou dobu k jediným zemím, kde přestali orli skalní hnízdit. Členům novojičínské organizace Českého svazu ochránců přírody se ale v roce 2006 podařilo spustit repatriační projekt s názvem Návrat orla skalního do ČR, který by měl tyto krále oblohy navrátit do české krajiny.

Pracovníkům záchranné stanice v Bartošovicích na Moravě se nyní povedlo další optimistické zjištění. Šestiletý samec Kysučan, divoký orel skalní ze Slovenska, pozorovaný od roku 2006, staví pro svou družku Isabelu hnízdo v Beskydech. „Je to obrovský úspěch. Po pěti letech se dostavilo to, na co jsme čekali. I když staví hnízdo, nemusí to znamenat, že bude hnízdění úspěšné, je to ale známka toho, že se samec už usadil ve svém teritoriu a je pohlavně dospělý,“ vysvětlil vedoucí záchranné stanice v Bartošovicích Petr Orel. Samice Isabela je však k hnízdění stále spíše laxní. „Bohužel, ta samice je teprve tříletá a zatím k tomu nedozrála. Je pořád taková roztěkaná. Musí nejdřív psychicky i fyzicky vyspět, a to trvá dlouho, protože jsou to dlouhověcí ptáci a pohlavně dospívají v pěti až šesti letech,“ poznamenal dále.

Jednalo by se už o druhý pár, který v Beskydech postavil hnízdo. Loni sice samice Filoména snesla vejce, po čase ale sama opustila hnízdo. „Na konci dubna jsme zachytili podstatné změny v chování samice Filomény, která již opustila hnízdo na několik hodin a v následujících dnech byl interval obdobný. Sedmého května už byla v průběhu celého monitoringu mimo hnízdo. To svědčilo o tom, že samici došla trpělivost v sezení na snůšce, poznala, že ve vajíčku, či vajíčkách, není život,“ uvedl dříve Petr Orel.

Podle něj jde o normální chování. „Pokud je vejce oplozené, tak samice s mládětem komunikuje „přes skořápku“ již několik dní před vyklubáním,“ doplnil Petr Orel. Samec byl tehdy nedospělý a vejce neoplodnil. „Letošní rok už je ale nadějný, protože samec dosáhl pěti let. Takže jsme v očekávání,“ potvrdil před několika dny vedoucí stanice.

Pracovníci stanice nepředpokládají, že hnízdění orlího páru Kysučana a Isabely bude úspěšné. „Zatím je ale brzo hodnotit, protože je teprve únor a ke snůškám dochází až koncem března. A pak nastává měsíc a půl inkubace. Je to na dlouhé lokty. Více budeme vědět začátkem května. Zatím oba páry téměř denně monitorujeme,“ dodal Petr Orel.

Z pohledu realizačního týmu probíhá projekt Návrat orla skalního do ČR úspěšně. „Můžeme srovnávat s podobnými projekty ve světě, a máme minimálně takové výsledky jako v Irsku,“ uzavřel Orel.

I nadále probíhá monitoring ostatních orlů. Například samice Cecilka, jež byla do volné přírody vypuštěna v roce 2006, si stále pevně drží své teritorium. Ornitologové také zaznamenávají signály z vysílaček dalších vypuštěných orlů. Jejich dohledávání bude pokračovat za příznivějšího počasí.