Zejména menší návštěvníci parkoviště a hřiště u kulturního domu v Bílovci si přišli na své v sobotu, kdy Bílovec pořádal úvodní akci Evropského týdne mobility. Dostala název Hurá na hřiště a podle toho i vypadala. Děti školního i předškolního věku si mohly zasoutěžit, vyzkoušet nový typ tříkolky, a také měly možnost získat nějakou cenu za body, které v soutěžích získávaly. Zkrátka nepřišli ale ani dospělí návštěvníci. Se zajímavými ukázkami se totiž předvedli bílovečtí hasiči, policejní psovodi, Jezdecký klub Chotěbuz či kynologové z Velkých Albrechtic.

„Nejvíce se mi tady líbí ty soutěže. Potřebuji ještě pět kupónů, abych si je mohla vyměnit za to, co chci,“ zmínila se desetiletá Ivana.

„Měli jsme mít i horkovzdušný balón, ale kvůli počasí jsme to zrušili,“ poznamenala Marie Velká z bílovecké radnice a připomněla také dvě soutěže, které město vyhlásilo. „Ta první je pro školy. Do konce září mohou vyrábět zvířata z recyklovatelného materiálu, jejichž výstava bude na zámku. Dále organizujeme soutěž ve sběru elektrospotřebičů. Lidé, kteří tam něco přinesou, dostanou body a ti nejlepší dostanou cenu. Také bude záležet na tom, kdo se třeba s někým sdruží,“ naznačila Velká.

Ta také podle svých slov oslovila klub Českých turistů Bílovec a výsledkem je desetikilometrová procházka Bílovcem, která se uskuteční ve středu 21. září. Sraz je o půl desáté dopoledne u Bílovecké nemocnice.

O den později se Bílovec připojí k Evropskému dni bez aut například tím, že v tento den bude pro motorová vozidla uzavřen vjezd na Slezské náměstí. Zato od 8.00 do 11.00 otevřou své dveře dokořán pro kohokoliv hasičárna, služebna Policie České republiky i služebna bílovecké městské policie. Přístupný bude rovněž Zámek Bílovec. Tam se od 8.00 do 16.00 hodin uskuteční Výstava o myslivosti s odborným výkladem Zdeňka Pilicha.

Uzavření náměstí však neznamená, že by se tam nic nedělo. „Pořádáme tam jarmark. Bude to hlavně o potravinách, taková oslava chuti zrání a zručnosti. Nazvali jsme to potraviny a řemesla,“ doplnila výčet Velká.

Do týdne mobility se zapojila také Kopřivnice a Nový Jičín. Tam měli na úterý 20. září ve Smetanových sadech naplánováno sportovní dopoledne, ale z organizačních důvodů je přesunuli na čtvrtek 29. září. Začne v 9.00 hodin a skončí v poledne.